Jak przekazała w komunikacie rzeczniczka prezydenta Hanna Surma, „pani prezydent poinformowała o woli rozwiązania umowy o pracę, przebywając w delegacji”.

Rezygnacja nastąpiła po opublikowaniu przez „Głos Wielkopolski” tekstów dot. ujawnienia korespondencji mailowej prowadzonej przez Pachciarz z prezesem ZKZL. Do sprawy we wtorek wywiadzie prasowym odniósł się prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Potwierdził, że z informacji, jakie uzyskał, wynika, że wiceprezydent Pachciarz i prezes ZKZL mieli uczestniczyć w próbie rozbicia rozmów w sprawie porozumienia pomiędzy PO i SLD we władzach miasta. Kluby na początku lipca zawarły porozumienie programowe.

Jaśkowiak dodał też, że dotarły do niego informacje o nieprawidłowościach mających rzekomo miejsce podczas rekrutacji na stanowisko prezesa ZKZL. Postępowanie swojej zastępczyni nazwał nielojalnością.

Pachciarz we wtorek przebywała w Warszawie. Jak powiedziała PAP, wobec braku możliwości porozumienia z prezydentem Poznania złożyła rezygnację.

„Niestety, prezydent nie znalazł czasu, by ze mną porozmawiać. Przeczytałam jego wypowiedzi w dzisiejszych mediach, uznałam, że są one jednoznacznie dystansujące się ode mnie. Uznałam, że możliwości współpracy są żadne” - powiedziała.

Pachciarz zapewniła, że prasowe doniesienia na jej temat są nieprawdziwe; dodała, że jest „rozczarowana” postępowaniem prezydenta.

„Jednoznacznie chcę powiedzieć, że sugestie o moim wpływie na wybór prezesa ZKZL oraz wpływie na koalicję PO i SLD we władzach miasta są insynuacjami. Jeśli ktoś teraz ma inny pomysł na osobę zarządzającą ZKZL, jest niezadowolony z tego prezesa, niech go odwoła, ale niekoniecznie szukając winnego” – dodała.

To druga dymisja zastępcy Jaśkowiaka po ubiegłorocznych wyborach samorządowych, w których pokonał urzędującego 16 lat Ryszarda Grobelnego. Pod koniec kwietnia tego roku z funkcji zrezygnował Jakub Jędrzejewski. Dymisja była związana ze sprawą rozliczania faktur w samorządowej spółce, którą kierował wcześniej Jędrzejewski. Prezydent miasta przyjął rezygnację swojego zastępcy.

Agnieszka Pachciarz została zastępcą prezydenta Poznania w lutym tego roku. Była wiceminister zdrowia i b. prezes NFZ zajmowała się polityką zdrowotną, społeczną i – do czasu porozumienia z SLD - mieszkaniową. Zapowiadała, że w swojej pracy zamierza się skupić m.in. na problemach seniorów oraz poprawie funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych w miejskich jednostkach.

Agnieszka Pachciarz ma 42 lata, jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szefowała placówkom medycznym w Słupcy i w Pleszewie.

W marcu 2012 r. została powołana na stanowisko wiceministra zdrowia. Trzy miesiące później została prezesem NFZ. W grudniu 2013 r. została odwołana z tej funkcji. Przed objęciem funkcji w magistracie byłą prezesem Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Poznaniu.(PAP)