W niedzielę w życie weszła ustawa o języku migowym, która zobowiązuje organy administracji publicznej do zapewnienia niesłyszącym pomocy tłumacza języka migowego. Osoby potrzebujące powinny zgłosić chęć skorzystania z takiej pomocy co najmniej trzy dni robocze wcześniej.

Rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dodała, że formularz dla osób niesłyszących znajduje się w zakładce "pomoc" w lewym górnym rogu witryny www.mazowieckie.pl. Jak wyjaśniła, należy w nim podać swoje dane osobowe i adresowe, wskazać sprawę do załatwienia, a także - przynajmniej na trzy dni robocze przed spotkaniem - określić jego termin. Tłumacze - z których bezpłatnej pomocy można korzystać - znają polski język migowy, system językowo–migowy oraz sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych.

"Zgłoszenie zostanie przekazane do pracownika urzędu, który skontaktuje się za pomocą wybranego sposobu komunikacji: sms-em, mms-em, mailem, bądź faksem w celu potwierdzenia miejsca i terminu spotkania" - powiedziała Biały.

Zgodnie z nową ustawą utworzony ma zostać także rejestr tłumaczy języka migowego prowadzony przez wojewodów w formie elektronicznej. Na razie nie ma jeszcze gotowych rozporządzeń m.in. w sprawie prowadzenia rejestru.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że prace nad rozporządzeniami są na ukończeniu. "Ich brak nie wstrzymuje funkcjonowania ustawy, mam zresztą nadzieję, że pod koniec kwietnia rozporządzenia wejdą w życie" - mówił PAP w zeszłym tygodniu wiceminister Jarosław Duda, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Resort poinformował, że projekt rozporządzenia dotyczącego rejestru tłumaczy został już skierowany do uzgodnień.

Biały podkreśliła, że witryna urzędu wojewódzkiego wyposażona jest także w inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - wersję dla słabowidzących oraz mechanizm zmiennej wielkości czcionki. Niewidomi mogą korzystać z portalu dzięki udźwiękowieniu strony, a nawigacja na stronie może odbywać się za pomocą klawiatury, co jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową. (PAP)

mja/ itm/