Mieszkańcy Szczecina mogą głosować do 21 października br. Do ich dyspozycji jest 143 projektów, wśród których jest m.in. stworzenie obserwatorium astronomicznego, profesjonalnego boiska do popularnej we Francji gry w bule, czy publiczne alkomaty, ale także centrum nauki dla młodzieży i muzeum urodzonej w Szczecinie carycy Katarzyny II.

Wiele propozycji dotyczy remontów poszczególnych ulic, budowy ścieżek rowerowych, rewitalizacji parków miejskich czy budowy miejsc do jazdy na deskorolkach i rolkach.

W głosowaniu mogą wziąć udział szczecinianie, którzy ukończyli 16 lat, a także studenci. Głosować można na stronie internetowej lub w magistracie, jego filii w prawobrzeżnej części miasta, a także siedzibach rad osiedli.

Projekty, które zdobędą największą liczbę głosów, zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu. Jak powiedział PAP Łukasz Kolasa ze szczecińskiego magistratu, wyniki głosowania będą znane pod koniec października. Minimum pięć projektów zostanie zrealizowanych - dodał.

Budżet obywatelski został podzielony na pięć części; jedna obejmuje projekty tzw. ogólnomiejskie, a pozostałe cztery dzielnicowe. Mieszkańcy mogą wybrać dwa projekty – jeden z listy projektów ogólnomiejskich i jeden dotyczący dowolnej dzielnicy.

W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - pula budżetu obywatelskiego to 5 mln zł. Wśród 143 zakwalifikowanych do głosowania projektów 40 to ogólnomiejskie, a pozostałe dzielnicowe.

W ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego szczecinianie wybrali do realizacji Szcze­ciń­ski Rower Miej­ski, z którego chętnie korzystają mieszkańcy, oraz re­wi­ta­li­za­cję Stawu Brodowskie­go i jego oko­li­cy. (PAP)