W tym roku miejski Sylwester wraca na pl. Defilad, przed Pałac Kultury i Nauki. Na scenie wystąpią m.in.: Agnieszka Chylińska, Lady Pank, Lemon, Varius Manx i Kasia Stankiewicz. Zabawa rozpocznie się w sobotę o godz. 19.45 i potrwa do ok. godz. 1 w nocy. O północy odbędzie się czterominutowy pokaz pirotechniczny. Stołeczny ratusz na zorganizowanie Sylwestra przeznaczy 3,2 mln zł.

"Na teren imprezy będą wiodły specjalne przygotowane wejścia, teren imprezy jest wygrodzony, przygotowaliśmy 55 wejść - 25 od strony al. Jerozolimskich, 20 od strony ul. Świętokrzyskiej i 10 od strony ul. Złotej" - powiedział na środowej konferencji w ratuszu Andrzej Matusiak dyrektor Stołecznej Estrady, która organizuje imprezę.

Wejście dla osób poruszających się na wózkach ma być przygotowane od ul. Świętokrzyskiej; będzie też dla nich specjalna platforma. Na terenie imprezy została zaplanowana Strefa Ciepłego Klimatu – punkt gastronomiczny, w którym oprócz ciepłego posiłku będzie można także kupić piwo o zawartości alkoholu do 3,5 proc.

Matusiak dodał, że nad bezpieczeństwem uczestników zabawy będzie czuwać 507 pracowników ochrony z firmy wybranej w przetargu. Wejście na teren zabawy będzie prowadziło przez bramki; nie będzie można wnosić broni i niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, naczyń szklanych, napojów, w tym alkoholu - wymieniła szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor. Nie wpuszczane będą także osoby, "które będą wskazywały na duże spożycie alkoholu" - dodała.

"Teren przed imprezą zostanie sprawdzony pirotechnicznie przez Policję i potem oddany służbie ochrony. Organizator również zapewnia zabezpieczenie medyczne, są trzy zespoły ratownictwa medycznego, dwa ambulanse transportowe, punkt medyczny i piesze patrole medyczne" - powiedziała Gawor.

Jak dodała, poza terenem imprezy będą działały służby mundurowe - kilkuset policjantów plus Żandarmeria, Straż Ochrony Kolei, Służba Ochrony Metra. "Wszystkie służby są w pełnej gotowości, również wykonane zostaną inne zabezpieczenia dotyczące bezpieczeństwa i porządku, ale nie chciałabym zdradzać sekretów tych służb" - powiedziała Gawor.

Powrót miejskiego Sylwestra do samego centrum Warszawy wiąże się ze zmianami w ruchu oraz w kursowaniu autobusów i tramwajów. Zamknięta dla ruchu i parkowania zostanie odcinek ul. Marszałkowskiej (od ul. Świętokrzyskiej do Al. Jerozolimskich) - od godz. 15 w Sylwestra do godz. 6 rano w Nowy Rok. Zamknięte będą również sąsiadujące ulice np. Widok (od ul. Marszałkowskiej do Kruczej), Złota(od ul. Marszałkowskiej do ul. Zgoda). Zamknięty będzie także tunel pod ul. Marszałkowską, między pl. Defilada a ul. Złotą.

Autobusy będą kierowane na objazdy przez ul. Emilii Plater, a tramwaje linii 4 pojadą trasą przez al. Jana Pawła II - poinformował dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek.

Kursowanie tramwajów linii 15 i 35 zostanie skrócone do przystanku metra Politechnika; a kursowanie linii 18, w dniach 31 grudnia i 1 stycznia, zostanie zawieszone. Przewidywane jest natomiast całonocne kursowanie linii tramwajowych: 2, 4 (na trasie objazdowej), 9, 24 i 33 oraz linii autobusowej 507. Zwiększona zostanie częstotliwość linii nocnych. 31 grudnia od godz. 15 będzie funkcjonować autobusowa linia zastępcza Z-5, kursująca na trasie: pl. Wilsona – pl. Bankowy.

"W związku z organizacją tej gigantycznej imprezy zmuszeni byliśmy na ewidentny wniosek Straży Pożarnej i służb mundurowych zamknąć stację metra Centrum" - powiedział Witek. Stacja ma być zamknięta od godz. 20.30 w Sylwestra do godz. 1.30 w Nowy Rok. "Gdyby w metrze coś się stało, droga ewakuacyjna akurat wpadałaby na teren imprezy sylwestrowej" - wyjaśniła powody zamknięcia stacji Gawor.

Oprócz tego utrudnienia metro będzie kursowało przez całą noc, zwiększona zostanie częstotliwość kursowania (na I linii od godz. 20 z częstotliwością co trzy minuty, na II linii co pięć minut, od godz. 1.30 pociągi obydwu linii będą wjeżdżać na stacje co dziesięć minut, po godz. 3 w nocy co 15 minut).

Kolejną zmianą będzie to, że pociągi podmiejskie odwożące pasażerów do podwarszawskich gmin będą po północy wyruszały ze stacji Warszawa Centralna, a nie ze stacji Śródmieście. Ze Śródmieścia pociągi będą odjeżdżały normalnie do godz. 23.59. "Osoby, które po północy będą zamierzały skorzystać z kolei prosimy już o kierowanie się na Dworzec Centralny" - powiedział Grzegorz Dragan z ZTM. Dodał, że uruchomione zostaną dodatkowe pociągi SKM z Dworca Centralnego do Pruszkowa, do Otwocka, Sulejówka i Wieliszewa.

Wszystkie informacje nt. kursowanie komunikacji publicznej w Sylwestra i Nowy Rok można znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl. (PAP)