W tegorocznych rozgrywkach Topligi, czyli najwyższej klasie rozgrywek PLFA, rywalizować będzie siedem drużyn z całego kraju. W sumie zagra 81 drużyn we wszystkich sześciu klasach ligi.

"SuperFinał to najważniejsze wydarzenie futbolowe w Polsce" - powiedział prezes PLFA Jędrzej Stęszewski. Dodał, że impreza co roku odbywa się w innym mieście, w tym roku będzie to Białystok. Wierzy, że to wydarzenie przebije liczebnością poprzednie finały, które przyciągały tłumy widzów.

Mecz będzie mógł się odbyć w tym mieście dzięki współpracy PLFA z Białymstokiem. W czwartek PLFA i władze miasta podpisały umowę opiewającą na 440 tys. zł, która obejmuje organizację SuperFinału, oraz działań okołorozgrywkowych. Jak mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, umowa dotyczy promocji miasta przez sport. W jego ocenie futbol amerykański jest coraz popularniejszym sportem, a w mieście od kilku lat działa drużyna Primacol Lowlanders Białystok.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, liczy, że ta impreza (SuperFinał PLFA) będzie budowała pozytywny wizerunek miasta. "Myślę, że ta impreza będzie kolejnym dowodem na to, że Białystok jest miastem przyjaznym i tolerancyjnym, w którym wszyscy, bez względu na kolor skóry, czują się bardzo dobrze" - dodał.

Lowlanders Białystok będzie można zobaczyć podczas meczu w dniu otwarcia (2 kwietnia), drużyna zagra wtedy w Gdyni z obecnym mistrzem Topligi - Seahawks. Natomiast rozgrywki Topligi otworzy tego dnia mecz Husarii Szczecin z Panthers Wrocław.

Mecze Topligi będą odbywały się w Białymstoku, Wrocławiu, Gdyni, Szczecinie, Warszawie i Poznaniu. SuperFinał odbędzie się 16 lipca na głównej murawie białostockiego stadionu, będzie mu towarzyszył całodniowy piknik. Natomiast wcześniej, w czerwcu, odbywać się będą w Białymstoku liczne działania promujące futbol amerykański, m.in. w centrum miasta ma powstać mini-boisko do futbolu.

W pozostałych klasach ligi mecze finałowe odbędą się: 23 lipca - mecz o mistrzostwo PLFA I, 29 października - PLFA II, w listopadzie - PLFA 8. Natomiast juniorskie rozgrywki PLFA J odbędą się 9 września i w przedostatni weekend października. (PAP)