Jak poinformowała rzeczniczka prasowa jasielskiego magistratu Agata Koba, samorząd już w ubiegłym roku wraz z podległymi mu jednostkami i spółkami miejskimi zorganizował grupowy przetarg publiczny na dostawę energii elektrycznej.

„Ponieważ takie rozwiązanie okazało się bardzo dobre, w bieżącym roku zaproponowaliśmy współpracę kolejnym znaczącym odbiorcom energii elektrycznej. Przekonaliśmy do wspólnego zakupu energii sąsiadujące gminy Kołaczyce i Tarnowiec oraz miejscowe przedsiębiorstwa produkcyjne” - dodała.

Czytaj: Opolskie: 385 instytucji taniej kupi prąd dzięki zakupom grupowym>>>

Koba zaznaczyła, że dzięki nowym podmiotom zamówiony wolumen energii wzrósł prawie 10-krotnie w stosunku do poprzedniego przetargu. „W rozstrzygniętym już przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PGE Obrót. Cała grupa zaoszczędzi w ciągu dwóch najbliższych lat 800 tys. zł w opłatach za energię ” - podkreśliła rzecznika.

Samorząd Jasła w wyniku przetargu zaoszczędzi 300 tys. zł. To nie jedyne działania władz miasta, które pozwolą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną.

W tym roku samorząd zaoszczędził już ok. 300 tys. zł dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego. Energooszczędne oświetlenie zostało zamontowane w Jaśle w ubiegłym roku w ramach projektu, który został dofinansowany m.in. z programu System Zielonych Inwestycji SOWA. Koszt całej inwestycji wyniósł 2,8 mln zł.

W sumie na terenie miasta wymieniono prawie 1,5 tys. opraw oświetleniowych, zamontowano również żarówki energooszczędne. Zainstalowano także inteligentny system sterowania oświetleniem.

Kolejne oszczędności samorządowi Jasła przyniosą kolektory słoneczne, które zostały zamontowane na kilku obiektach miejskich. Według szacunków dzięki instalacjom samorząd zaoszczędzi rocznie na opłatach za prąd i ogrzewanie ponad 140 tys. zł.(PAP)

huk/ mhr/