Robot zbudowany przez kraśnickich uczniów będzie rywalizował w wybieraniu z wody i segregowaniu kolorowych piłeczek, symbolizujących zanieczyszczenia.

Turniej FIRST Global, rodzaj olimpiady w zakresie robotyki, będzie w tym roku rozegrany po raz pierwszy, w dniach 16-18 lipca w Waszyngtonie. Wezmą w nim udział drużyny z ponad 160 państw.

Zawody są częścią amerykańskiego programu FIRST mającego na celu rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności w zakresie nowych technologii, kreatywności i innowacyjności – poinformował Marcin Giza, prezes fundacji Wschodni Klaster Innowacji w Kraśniku, która wraz z kraśnickim samorządem prowadzi drużynę robotyki Spice Gears.

„Od trzech lat nasza fundacja zajmuje się edukacją w zakresie robotyki, programowania i nowoczesnych technologii. Dlatego współtworzymy drużynę robotyki, która jako pierwsza w Polsce i w Europie Środkowowschodniej została zarejestrowana na najwyższym poziomie zaawansowania amerykańskiego programu, FIRST Robotics Competition” – powiedział Giza w piątek na konferencji prasowej.

Kraśnicka drużyna składa się z 30 uczniów szkół średnich, do Waszyngtonu pojedzie sześcioro w nich. Tam dołączy jeszcze siódmy członek zespołu, mieszkający na stałe w USA. Idea zawodów polega na tym, że każda drużyna otrzymała wcześniej zestaw takich samych części, z nich zbudowała robota, zaprogramowanego do wykonywania określonych zadań – powiedziała kapitan zespołu, Magda Wieczorek.

Tematyka olimpiady związana jest z czystością wody. Będzie symulacja rzeki, z której roboty mają wybierać kolorowe piłeczki, symbolizujące zanieczyszczenia, segregować je i transportować w określone miejsca. Zostaną rozegrane eliminacje, a potem finał – tłumaczyła uczennica.

„Od inwencji drużyny zależy jak robot będzie zbudowany, aby najlepiej wykonywać zadania na arenie. Będzie nagroda za innowacje i kreatywność, dla drużyny, która wdroży w swojego robota coś, czym będzie się on wyróżniać i co jej da widoczną przewagę” - dodała.

Koszty wyjazd młodzieży do Waszyngtonu pokrywa samorząd województwa lubelskiego. „Z kraśnickich szkół wykluwa się potencjał, od którego wiele może w przyszłości zależeć. Trzeba ten potencjał mądrze zagospodarować” – powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Europoseł Krzysztof Hetman zapowiedział, że wspólnie z samorządami i Wschodnim Klastrem Innowacji w styczniu przyszłego roku zorganizuje podobne zawody w Lublinie. Mają być do nich zaproszone zespoły ze szkół podstawowych i gimnazjów z regionu, szczegółowe zasady będą podane na konferencji we wrześniu.

„To od takiej zabawy, bo to na razie jest zabawa, zaczynają się wielkie rzeczy. Od tego zaczynała się Dolina Krzemowa” – podkreślił Hetman. (PAP)