Wstępne plany zarządu są jednak obecnie weryfikowane - poinformował prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Tomasz Skura.

"Jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami poszczególnych oddziałów oraz z wojewódzkimi konsultantami medycznymi" - stwierdził Skura. Dodał, że np. w wyniku konsultacji ustalono, że oddział reumatologii zostanie zmniejszony nie o 30, jak na początku planowano, ale o 20 łóżek, i będzie funkcjonował w ramach oddziału internistycznego.

Początkowo zarząd planował redukcję 250 łóżek w całym szpitalu, co stanowi prawie jedną trzecią obecnych.

Do końca nie wiadomo też, jaka będzie ostateczna skala zwolnień. Dwa tygodnie temu prezes szpitala mówił dziennikarzom, że w ramach restrukturyzacji pracę straci 80 pracowników: 73 pielęgniarki i położne oraz 11 lekarzy. Teraz - według niego - cięcia etatów będą mniejsze, bo - jak wyjaśnił - np. część pielęgniarek zostanie skierowanych na inne oddziały, część odejdzie na emerytury. Dziesięć położnych już dostało wypowiedzenia.

"Z tych 70 osób tak naprawdę zostanie nam jeszcze do zagospodarowania 19 etatów" - zaznaczył Skura.

Pielęgniarki i położne obawiają się, że w wyniku restrukturyzacji zostanie ich mniej, ale do wykonania będą mieć jeszcze więcej zadań. "Cieszymy się, że nie jesteśmy zwalniane, ale naszym problemem jest zakres obowiązków. Jesteśmy już i tak bardzo obciążone pracą. Nie wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądała opieka nad pacjentami po odejściu części koleżanek" - stwierdziła przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek przy MSS, Izabela Wąsik. Dodała, że pielęgniarki oprócz opieki nad pacjentami, wiele czasu - także po godzinach - muszą poświęcić na prowadzenie dokumentacji medycznej.

Według Skury niezbędna jest racjonalizacja kosztów, którą - jak wykazał audyt - można osiągnąć poprzez likwidację części łóżek i etatów. Zgodnie z wyliczeniami zarządu, restrukturyzacja miałaby przynieść w skali roku oszczędności rzędu ponad 5,2 mln zł. Skura zapewnił, że proces restrukturyzacji nie może negatywnie odbić się na pacjentach.

Plany restrukturyzacji szpitala na Józefowie spotkały się z krytyką wielu środowisk. Wyjaśnień w tej sprawie zażądali od marszałka woj. mazowieckiego, któremu podlega lecznica, oraz od odpowiedzialnego za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców prezydenta Radomia, posłowie i radni wojewódzcy PiS. Zamiary zarządu szpitala negatywnie ocenili także lokalni działacze Nowoczesnej i SLD. W poniedziałek prezydent miasta Radosław Witkowski spotkał się w sprawie szpitala z przedstawicielami zarządu Mazowsza.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (MSS) w Radomiu, potocznie zwany szpitalem na Józefowie, to największa tego typu lecznica na południowym Mazowszu. Rocznie na oddziałach szpitalnych leczy się ponad 35 tys. pacjentów. Szpital od 2013 r. jest spółką prawa handlowego. (PAP)