Z placówki korzystać będą mogli nieaktywni zawodowo mieszkańcy Radomia, którzy ukończyli 60 lat. „Demografia jest nieubłagana. W Radomiu jest coraz więcej seniorów, a my jako ludzie w średnim wieku czujemy się zobowiązani do prowadzenia polityki senioralnej korzystnej dla radomskich seniorów” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Radosław Witkowski, ogłaszając nabór do dziennego domu pobytu dla osób starszych.

Na uruchomienie działalności miasto otrzymało prawie 267 tys. zł z rządowego programu Senior-Wigor. „Seniorzy korzystać będą z oferty pozwalającej na aktywne spędzenie czasu; m.in. z zajęć kulturalno-edukacyjnych i warsztatów terapeutycznych” - powiedziała wiceprezydent Radomia Anna Białkowska. Dodała, że uczestnicy będą mieć zapewnioną pomoc psychologa i pracownika socjalnego. Podczas pobytu w placówce otrzymają gorący posiłek.

Wysokość opłaty za pobyt jest uzależniona od sytuacji finansowej seniora. Osoby o najniższych dochodach nie ponoszą żadnych kosztów, pozostali płacą miesięcznie od 150 do 300 zł.

Prace remontowe w budynku przy ul. Rwańskiej, gdzie mieścić się będzie Dzienny Dom Senior-WIGOR, dobiegają końca. Otwarcie zaplanowano na na 21 października. Miasto przygotowało 30 miejsc. „Ta inicjatywa cieszy się już dużym zainteresowaniem. Jeśli będzie dużo zgłoszeń, to w 2016 r. odważnie podejmiemy decyzję o stworzeniu kolejnej takiej placówki” – zapowiedział prezydent miasta.

Senior-WIGOR to rządowy program przewidujący budowę sieci dziennych domów pobytu dla osób starszych. Budżet projektu wynosi 370 mln zł do 2020 r. W 2015 r. powstanie 113 dziennych domów ze średnią liczbą 20 miejsc. W placówkach znajdą się m.in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Będzie również biblioteka, sprzęt RTV i dostęp do internetu. Seniorzy będą też mieli zapewniony ciepły posiłek.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w lipcu konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym zwłaszcza starszych. Mają być to miejsca, gdzie możliwa będzie rehabilitacja i specjalistyczna opieka medyczna w warunkach zbliżonych do domowych. (PAP)