„Praca i jeszcze raz ciężka praca – to ona okazała się kluczem do sukcesu w kolejnych wyborach. Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom za udzielone poparcie. Jestem bardzo, bardzo, bardzo zadowolony. Kocham to miasto, kocham ludzi, którzy tu mieszkają. Te wybory to nie tylko mój sukces, ale całego mojego komitetu” - powiedział w poniedziałek PAP Kubicki.

Czytaj też: Janusz Kubicki ponownie prezydentem Zielonej Góry

 

Komitet Janusza Kubickiego zwyciężył w wyborach do Rady Miasta i ma w niej 11 na 25 mandatów. Siedmiu radnych wprowadził do rady PiS (komitet Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego), 6 platforma Obywatelska i jednego SLD.

„Jeszcze przed wyborami podpisałem porozumienie programowe z Platformą Obywatelską, z którą od wielu lat wspólnie potrafimy realizować projekty ważne z punktu widzenia rozwoju miasta” - powiedział Kubicki.

Za swój największy sukces dwóch minionych kadencji prezydent uważa powiększenie obszaru miasta, gdyż – w jego opinii - usunęło to zagrożenia i bariery rozwojowe, zależne od potencjału terytorialnego.

„Powiększenie miasta uwalnia możliwości zagospodarowania znacznych obszarów byłej gminy wiejskiej pod funkcje miastotwórcze. Ważnym zadaniem jest uzyskanie spójnej struktury funkcjonalno-przestrzennej. Celem będzie wypracowanie i uzyskanie przyjaznej ludziom, wielofunkcyjnej i dobrze zorganizowanej przestrzeni” - wyjaśnił.

Kubicki zamierza nadal prowadzić aktywną politykę wspierania rodziny (program ZGrana Rodzina), utrzymać liczbę studentów i kontynuować programy socjalne, kierowane do ludzi starszych.

„Te działania mają łagodzić skutki niżu demograficznego i sprawić, by Zielona Góra była postrzegana, jako dobre miejsce do życia i pracy” - podkreślił prezydent.

Kubicki zapowiada integrację systemów usług komunalnych poprzez budowa II etapu sieci wodno-kanalizacyjnej w Raculi i Drzonkowie oraz budowa III etapu sieci wodno-kanalizacyjnej w Zawadzie, Krępie i Łężycy. Budowa sieci sanitarnej w Ochli i Zatoniu. Obiecuje modernizację mieszkaniowych zasobów komunalnych.

Po połączeniu z gminą wiejską deklaruje także działania, by zmiana statusu miejscowości gminy Zielona Góra z wiejskiego na miejski nie przyniosła strat finansowych dla producentów rolnych.

„Rolnicy z byłej gminy nadal będą mogli korzystać z dopłat do obszarów o trudnych warunkach gospodarowania (ONW). Ochrona części byłej Gminy Zielona Góra najbardziej wartościowej dla produkcji rolniczej” - wyjaśnił Kubicki.

Ponadto prezydent zamierza przeprowadzić wiele inwestycji drogowych, oprzeć transport publiczny na elektrycznych autobusach i przebudować układ komunikacji publicznej. W jego programie jest także mowa o rozwoju ścieżek rowerowych, utrzymaniu sieci placówek oświatowych, modernizację placówek kultury i poszerzeniu ich oferty.

Janusz Kubicki liczy, że ze środków pomocowych UE Zielona Góra uzyska w tej kadencji co najmniej miliard zł. Rozwój mają zagwarantować miastu nie tylko pieniądze unijne, ale także rozwój gospodarczy miasta.

„Służyć temu będzie tworzenie warunków do powstawania nowych i rozwoju już istniejących firm oraz wykorzystanie potencjału Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Chcemy także utworzyć i uzbroić nową strefę gospodarcza w Zielonej Górze” - powiedział Kubicki.

Wybory samorządowe w Zielonej Górze odbyły się w niedzielę (15 marca br.). Odstąpiono od ich przeprowadzenia jesienią zeszłego roku z uwagi na proces łączenia miasta z gminą wiejską Zielona Góra. (PAP)