W Warszawie od 1 lipca do końca stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy, stanowiący połączenie starego i nowego. Firmy, które obecnie odbierają śmieci w stolicy od właścicieli nieruchomości, będą to robić nadal; mieszkańcy będą się jednak rozliczać nie z tymi firmami, tylko z miastem. Do 19 lipca Warszawiacy będą musieli złożyć nowe deklaracje ws. odbioru śmieci.

"System pomostowy po tygodniu działania okazał się skuteczny. Śmieci są odbierane, warszawiacy są poinformowani o tym, co się dzieje. Cały czas działa nasza infolinia. Odbieramy ok. 600-800 telefonów dziennie" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej Gronkiewicz-Waltz. Wyjaśniła, że pytania dotyczą głównie sposobu funkcjonowania systemu pomostowego. Mieszkańcy stolicy pytają również o to, do kiedy i gdzie mają złożyć deklaracje śmieciowe, czy wystarczy segregacja odpadów na suche i mokre (dwa pojemniki). Poinformowała, że odebrano też pojedyncze zgłoszenia o charakterze interwencyjnym.

"Śmieci nie zalały Warszawy. Wszystko jest robione, jak do tej pory. Przygotowujemy się do kontynuacji przetargu, a sposób docelowy wprowadzimy za kilka miesięcy" - mówiła prezydent stolicy.

Zaznaczyła, że ratusz monitoruje sytuację. "Po tygodniu funkcjonowania tego systemu pomostowego możemy ocenić go na mocną +czwórkę+. Śmieci są odbierane, firmy pracują zgodnie z podpisanymi porozumieniami" - zapewniła prezydent. Przyznała jednak, że informacja o nowym systemie mogła być lepiej dostarczona mieszkańcom Warszawy; wówczas - jak mówiła - byłoby może mniej telefonów z zapytaniami w tej sprawie.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała kolejne sobotnie dyżury pracowników wydziału obsługi mieszkańców w sprawie tzw. ustawy śmieciowej. Najbliższy taki dyżur zaplanowano na 13 lipca w godz. 8 - 16.

Prezydent Warszawy przypomniała, że 19 lipca mija ostateczny termin składania deklaracji. W związku z tym w następnym tygodniu wydziały obsługi mieszkańców będą pracowały codziennie do godziny 19.
Warszawski system pomostowy będzie działał maksymalnie do końca stycznia 2014 r. Przyjęte rozwiązanie umożliwia dokończenie procedury przetargowej, w której wyłonione zostaną firmy odbierające śmieci od warszawiaków w docelowej wersji, a jednocześnie zapewnienie mieszkańcom stolicy sprawnego wywozu odpadów.

Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, potocznie zwana ustawą śmieciową, weszła w życie 1 stycznia 2012 r. W myśl nowych przepisów od 1 lipca tego roku samorządy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Gminy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie od właścicieli nieruchomości deklaracji.

Resort środowiska chce, by nowa ustawa zmieniła nasze przyzwyczajenia dotyczące wyrzucania śmieci. Odpady mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Ministerstwo liczy na to, że Polakom nie będzie się już opłacało wywożenie śmieci w takie miejsca. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastików, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć. W 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów ma sięgnąć co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Obecnie ponad 70 proc. śmieci trafia na wysypiska, a np. w Niemczech - tylko ok. 0,5 proc., najmniej w całej Europie.