W poniedziałek radni Katowic, które mają wiodącą rolę w tworzeniu nowej struktury, będą głosować nad uchwałą ws. złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. W projekcie uchwały pojawiła się nazwa: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia "Silesia", w skrócie "Metropolia Silesia".

Nazwa ta wzbudziła zastrzeżenia gmin z Zagłębia Dąbrowskiego, przede wszystkim Sosnowca. Jego prezydent Arkadiusz Chęciński akcentował, że usunięcie słowa "Silesia" z nazwy jest warunkiem wejścia jego miasta w skład nowej struktury. W reakcji prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział w czwartek, że metropolia może zrezygnować z członu "Silesia”.

 

W tym kontekście w piątek w Sosnowcu odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. W jej trakcie przypomniano m.in., że 28 lutego tamtejsi radni przyjęli apel, aby tworzony związek metropolitalny nazywał się: "Metropolia Śląsko-Zagłębiowska”, a w uchwale opiniującej przystąpienie miasta do związku znalazł się warunek, aby nazwa brzmiała: "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

Prezydent Sosnowca wyjaśnił, że sesję zwołał przede wszystkim, aby zakończyć tryb podejmowania uchwały rady tego miasta ws. przystąpienia do metropolii. We wtorek wojewoda śląski poinformował go bowiem, że warunkowość uchwały – uzależniająca przystąpienie miasta do metropolii od jej nazwy "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” - powoduje, że jest ona niezgodna z prawem.

Jak podkreślił, procedowanie przez nadzór prawny wojewody całości unieważnienia uchwały rady miasta Sosnowca spowodowałoby opóźnienia, które uniemożliwiłyby utworzenie metropolii w terminach przewidzianych ustawą o związku metropolitalnym. "Umówiliśmy się dżentelmeńsko z panem wojewodą, że zmienimy uchwałę w trybie natychmiastowym, aby nie utrudniać życia 41 gminom mającym tworzyć metropolię” - dodał Chęciński.

Wskazał, że w ostatnich dniach miasto otrzymało materiały, z których wynikało, że do nazwy tworzonego związku został dodany człon "Silesia”. Zaznaczył, że choć utworzenie metropolii i współpraca Śląska i Zagłębia są bardzo ważne dla regionu, jednocześnie ważna dla Zagłębia jest nazwa powstającej metropolii. Argumentował, że powinni się z nią identyfikować wszyscy przyszli mieszkańcy. Jednak w przypadku 700 tys. tych, którzy nie mieszkają na terenie Śląska, w przypadku nazwy z członem "Silesia” byłoby to niemożliwe - podkreślił.

Prezydent Katowic ocenił, że nie byłoby tej sytuacji, "gdyby nie czas, który powodował, że musieliśmy działać bardzo szybko, aby zdołać zrealizować to, co wynika z ustawy". Wyraził przekonanie, że "pewne elementy, które stały kwestią sporu” w rzeczywistości "nie są kwestią sporną”.

Krupa przyznał, że w ramach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM – po utworzeniu związku metropolitalnego organizacja ta ma przestać istnieć), ustalono, że nazwa musi obejmować wszystkich przyszłych członków związku i już przed laty planowano, aby skrót "GZM” w perspektywie oznaczał "Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię”.

Wskazał jednocześnie, że w ostatnich pracach nad wnioskiem o utworzenie związku metropolitalnego specjaliści zasugerowali, aby m.in. ze względów marketingowych metropolia otrzymała - funkcjonujący już w ramach GZM – dodatkowy wyróżnik: "Silesia”

"Uznałem, że chyba nie jest to problem – i oczywiście brakło czasu, by skonsultować ten temat z prezydentami Zagłębia. A ponieważ na terenie Sosnowca funkcjonuje m.in. obiekt bardzo ważny w procesie promowania naszego regionu, targi Expo Silesia, tym bardziej nie czułem, że ten element może stać się kością niezgody” - mówił prezydent Katowic.

Zapowiedział - podtrzymując tezę z wydanego w czwartek oświadczenia - że uznając wagę nazwy metropolii dla mieszkańców Zagłębia i zgodnie z kuluarowymi ustaleniami z prezydentem Sosnowca, wprowadzi zmianę do proponowanej uchwały. Wniosek o powołanie związku metropolitalnego będzie zatem zawierał nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” (bez dopisków).

Występująca również w trakcie sesji przewodnicząca GZM, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik uznała, że "nazwa jest na pewno bardzo ważna, ale nie na tyle, byśmy pokłócili się i to wielkie dzieło runęło w gruzach”. "Wspólnie musimy osiągnąć sukces dla mieszkańców Śląska i Zagłębia” - zaznaczyła. Zaapelowała do sosnowieckich radnych o zagłosowanie za metropolią.

W debacie radni akcentowali wagę metropolii dla regionu oraz współpracy w jej ramach gmin Śląska i Zagłębia. Odnosili się też do sporu wokół nazwy, który w ostatnich dniach rozlał się w mediach społecznościowych. W tym kontekście szef klubu SLD w sosnowieckiej radzie miasta Tomasz Niedziela, przeprosił mieszkańców za "styl”, w którym odbywała się część "niekontrolowanej dyskusji” w tej sprawie.

"Nie mieliśmy intencji działania, które miałoby powodować jakiekolwiek konflikty. Mamy wiele zadań, które chcemy rozwiązywać na rzecz mieszkańców górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii” - podkreślił Niedziela. Odnosząc się rozwiązania sprawy radny Paweł Wojtusiak z klubu Wspólnie dla Sosnowca uznał, że prezydent Katowic postąpił zgodnie z zasadą, że "demokracja to nie tylko rządy większości, ale też akceptacja praw mniejszości”.

Radny Jacek Dudek z PiS dziękując za wyjaśnienie kwestii nazwy metropolii podkreślił, że udział w niej gmin Zagłębia jest niezbędny. "Musimy wszyscy pamiętać, że metropolia to szansa na rozwój dla Górnego Śląska, ale i dla Zagłębia. Metropolia przede wszystkim musi nas łączyć” - zaznaczył radny PiS.

Ostatecznie sosnowieccy radni jednogłośnie przyjęli w piątek uchwałę ws. apelu do prezydenta Katowic dotyczącego nazwy tworzącego się związku metropolitalnego, a zaraz później – również jednogłośnie – poprawioną uchwałę ws. przystąpienia do związku przez Sosnowiec.

Powstanie metropolii w woj. śląskim skupiającej 41 miast i gmin, to efekt uchwalonej w marcu ustawy metropolitalnej, którą w kwietniu podpisał w Katowicach prezydent Andrzej Duda. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

W połowie maja mieszkańcy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych za ich włączeniem do metropolii.(PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o związkach metropolitalnych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł