Wnioski o przyznanie pomocy dla uczestników Czerwca rozpatrywała komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. Do podziału było 500 tys. zł.

 

„Rokrocznie zainteresowanie uzyskaniem wsparcia jest podobne, zbliżona jest też liczba wnioskodawców, którzy otrzymują pomoc. Przy podziale środków uwzględniono kryterium dochodowe wnioskodawców” – powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Jak dodał, w komisji opiniującej wnioski znaleźli się przewodniczący związków kombatantów i uczestników Czerwca, oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

O wsparcie ubiegać mogli się czynni uczestnicy, oraz współmałżonkowie tych nieżyjących uczestników, którzy w wyniku wydarzeń z czerwca 1956 roku w Poznaniu doznali uszczerbku na zdrowiu, byli represjonowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, zostali zwolnieni z pracy lub mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom.

 

Pomoc finansowa dla uczestników Czerwca została przyznana po raz pierwszy w 2006 roku.

 

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano. (PAP)