„Myślę, że jesteśmy przodującym miastem w Polsce, które pozyskuje tego typu inwestorów” – ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dodał, że firmy outsourcingowe pomagają w tworzeniu nowych miejsc pracy w różnych branżach, ponieważ działają na rzecz inwestorów z wielu sektorów gospodarki; dzięki współpracy z firmą zlokalizowaną w Katowicach poznają oni miasto i jego zalety biznesowe, co może przekładać się na kolejne inwestycje.

TPG działa na rynku usług outsourcingowych, prowadząc m.in. centra obsługi klienta oraz zarządzając relacjami z klientami. Oddział w Katowicach będzie obsługiwać rynek niemiecki, w tym klientów sklepu internetowego międzynarodowej marki sportowej. Dlatego w TPG znajdą pracę głównie osoby biegle posługujące się językiem niemieckim.

Przedstawiciele inwestora wskazują, że lokalizacja nowego oddziału w stolicy Górnego Śląska nie była przypadkowa. „Katowice w porównaniu z innymi miastami, które braliśmy pod uwagę, były najlepsze w zakresie promocji i przygotowania do tej inwestycji” – powiedział szef TPG Thomas Guether. Potencjał śląskich pracowników ocenił jako „świetny”.

Guether zapewnił, że firma chce rozwijać katowicki oddział; nie planuje na razie dalszych inwestycji w innych polskich miastach. Katowicki oddział TPG mieści się w energooszczędnym biurowcu w Górnośląskim Parku Przemysłowym.

Z przedstawionego pod koniec zeszłego roku wynika raportu "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Aglomeracji Katowickiej" wynika, że Katowice i otaczająca je aglomeracja znajdują się w szóstce liderów usług dla biznesu w Polsce. Chodzi m.in. o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta. Łącznie w aglomeracji działa już 64 centrów usług należących do 57 inwestorów z 10 państw.

Według raportu w Katowicach w sektorze usług dla biznesu zatrudnionych jest 15 tys. osób, a na koniec 2015 r. liczba ta ma wzrosnąć do 17,5 tys. osób. Do wzrostu przyczynia się również inwestycja TPG.

Spółka jest oddziałem Teleperformance Germany z siedzibą w Dortmundzie, należącej do grupy Teleperformance założonej w 1978 roku. Obecnie grupa Teleperformance ma 271 oddziałów w 62 krajach i obsługuje ponad 150 rynków na całym świecie. Zatrudnia ponad 175 tys. pracowników.(PAP)