Jak podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, celem jest podkreślenie walorów turystycznych zamku, tak by przyciągał turystów. Trzy zielone tarasy uporządkują przestrzeń wokół zamku i staną się nową atrakcją Szczecina i Pomorza Zachodniego – ocenił.

Inwestycja, w ramach której wykonany zostanie remont i gruntowna przebudowa trzech tarasów, ma zupełnie odmienić wygląd Zamku Książąt Pomorskich. Jak wynika z pokazanych planów, budowla zostanie odsłonięta od strony północnej - obecnie zasłaniają ją drzewa, głównie samosiejki.

Nowe tarasy obejmą część północną, wschodnią i południową zamku. Od północy i wschodu będą miały nową, żelbetonową konstrukcję, która zapewni im stabilność. Wypełni je zieleń utrzymana w renesansowym stylu. Skarpa północna będzie dostępna dla spacerowiczów. Całość będzie oświetlona. Powstanie też iluminacja, która pozwoli pokazać wieczorami gmach zamku.

"Dokumentacja inwestycji została sporządzona ze wsparciem RPO na lata 2007-2013. Szacujemy, że koszt całości może wynieść ok. 10 mln zł, z czego większa część będzie finansowana już z RPO nowej perspektywy. W tym roku zamierzamy ruszyć z przetargiem" – poinformował marszałek.

Jesienią zakończyła się warta ok. 27 mln zł modernizacja północnego skrzydła zamku. Wnętrza budowli zyskały renesansowy charakter. Wykonano m.in. malaturę sklepień i ścian, wyeksponowane zostały umocnienia zamku.

Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Skrzydło północne zamku to najważniejsza historycznie część obiektu, który został zbudowany na miejscu pierwszej rezydencji książęcej, zamieszkiwanej przez stulecia przez władców Pomorza Zachodniego.

Szczeciński zamek książęcy, wielokrotnie przebudowywany, swój renesansowy kształt zyskał w latach 1573-1582 za panowania księcia Jana Fryderyka. Za rządów księcia Filipa II (w latach 1606-1618) został rozbudowany o skrzydło muzealne.

W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski. W 1944 r. podczas alianckich nalotów na miasto zamek został zniszczony. Po wojnie zamek został odbudowany w renesansowym stylu. (PAP)