Centrum powstało w zrewitalizowanych kosztem ponad 10 mln zł zabytkowych obiektach przy ul. Narutowicza w centrum Łodzi. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano na 12 marca. W skład kompleksu o pow. 3,2 tys. m kw. wchodzą: zabytkowa willa i fabryka, łącznik wraz z budynkiem produkcyjnym oraz budynek warsztatowy. Kompleks został zrewitalizowany i przebudowany z zachowaniem poszczególnych detali architektonicznych.

"Te mury pamiętają czasy wielkich łódzkich przemysłowców. Liczymy, że niepowtarzalny klimat tego miejsca będzie natchnieniem dla biznesu. Rozwijanie przedsiębiorczości, inkubacja firm, tworzenie start-upów - to właśnie zadanie takich miejsc jak to" – uważa marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

W Centrum znajdują się siedziby Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która była inwestorem w tym przedsięwzięciu, oraz kilkunastu najważniejszych instytucji otoczenia biznesu w Łódzkiem. Siedzibę ma tu również Łódzki Inkubator Przedsiębiorczości, Klaster Nowych Technologii - Gamedev (skupia działające w regionie firmy z branży gier komputerowych) oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Business Link, który ma wspierać start-upy. Siedziby mają tu także organizacje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie - Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa, Business Centre Club – Loża Łódzka, Klub 500 oraz Regionalny Związek Pracodawców Ziemi Łódzkiej Lewiatan.

"Ideą inwestycji było stworzenie wyjątkowego miejsca do rozwoju przedsiębiorczości całego regionu, współpracy wielu instytucji pro-gospodarczych pod jednym dachem, co powinno przynieść pozytywny efekt synergii. Centrum to też miejsce, w którym pod jednym adresem będzie można otrzymać fundusze na rozwój, doradztwo biznesowe i inwestycyjne oraz otworzyć działalność gospodarczą" – przekonuje prezes ŁARR Przemysław Andrzejak.

W zrewitalizowanym kompleksie będzie także Honorowy Konsulat Mołdawii oraz biuro chińskiego miasta Chengdu w Polsce; jego przedstawiciel ma być do dyspozycji przedsiębiorców, którzy chcą zaistnieć na rynku chińskim, łódzkich uczelni, które chcą pozyskać studentów, oraz instytucji kultury, które zamierzają pokazać się w Chinach. W przestrzeni komercyjnej swoje siedziby znajdzie też kilka firm z woj. łódzkiego.

Niemal trzecią część powierzchni zajmuje Łódzki Inkubator Przedsiębiorczości, którego głównym celem jest wsparcie przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności nowo powstających firm. W skład inkubatora wchodzi m.in. 25 pomieszczeń biurowych do wynajęcia przez młodych przedsiębiorców na preferencyjnych warunkach. Mogą tu liczyć na doradztwo, szkolenia, obsługę księgową i pomoc przy pozyskiwaniu środków z UE.

Zabytkowa willa, fabryka i piwnice zostały wzniesione na przełomie XIX i XX wieku. Wszystkie prace rewitalizacyjne i adaptacyjne prowadzone były pod nadzorem konserwatora zabytków. Willa, która jest prawdziwą perełką architektoniczną, ma około 550 m kw. powierzchni na trzech kondygnacjach. Na rezydencji widoczne są akcenty secesyjne. Z uwagi na jej zabytkowy charakter odtworzony został kolor i charakterystyczne elementy ozdobne oryginalnej elewacji, a także stolarka okienna i drzwiowa oraz posadzki.

Podwórze Centrum zostało wyłożone kostką brukową. Przywrócono wygląd ceglanej elewacji zabytkowej fabryki, która składa się z dwóch budynków: pięciokondygnacyjnego z metalowymi schodami na zewnątrz i czterokondygnacyjnego łącznika. Renowacja i adaptacja objęła wszystkie pomieszczenia. Budynek hali montażowej zaadaptowany został na potrzeby magazynu Teatru im. Stefana Jaracza.

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, która była inwestorem w tym przedsięwzięciu, powstała w 1991 r. jako jednostka wspierająca rozwój sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jej głównym udziałowcem (niemal 93 proc.) jest samorząd woj. łódzkiego. (PAP)