W ramach kampanii MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zorganizował cykl spotkań dla dzieci z mazowieckimi służbami. Strażacy, policjanci i ratownicy przekazali najmłodszym zasady, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą.

Pierwsze ćwiczenia odbyły się w czerwcu nad Zalewem Zegrzyńskim. W lipcu zorganizowano je nad Jeziorem Urszulewskim oraz Zalewem Muchawka, a w sierpniu nad zalewem w gminie Jastrząb, podczas Rodzinnego Pikniku Trzeźwościowego w Ostrołęce i nad kąpieliskiem Krubin w Ciechanowie.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe wojewody, w trakcie wakacji Sipiera apelował do mieszkańców o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą, zaś do samorządów o zapewnienie bezpieczeństwa przy zbiornikach wodnych. Ponadto, Mazowiecki Urząd Wojewódzki stworzył spot zwracający uwagę na problem pozostawiania dzieci bez nadzoru rodziców w czasie wypoczynku.

 

"Dziękuję wszystkim służbom i samorządom zaangażowanym w rozpowszechnianie wiedzy o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Tegoroczne statystyki pokazują, że akcje edukacyjne wciąż są potrzebne. Dotychczas na Mazowszu utonęło 36 osób, a w całym poprzednim roku 47 osób. Dlatego tak ważne jest przekazywanie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zarówno dzieciom, jak i dorosłym" - podsumowywał działania Sipiera.

 

Na Mazowszu od początku tego roku utonęło 36 osób (33 mężczyzn i trzy kobiety). W 19 przypadkach ofiarami utonięć były osoby powyżej 50. roku życia. Do utonięć dochodzi najczęściej w miejscach niestrzeżonych: rzekach i stawach - poinformowano w komunikacie.

 

Akcja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Pokazy ratownictwa zostały zorganizowane przy pomocy partnerów: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.(PAP)