Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg powiedziała, że na program "Senior Plus" w skali kraju zostanie przeznaczonych w tym roku 30 mln zł, w tym dla Wielkopolski ponad 2,6 mln zł.

"W regionie powstaną nowe domy seniora i kluby, i na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 1,8 mln zł. Druga pula środków – ponad 800 tys. zł - to środki na utrzymanie tych domów i klubów, które w poprzednich latach podpisały już umowę" – mówiła Maląg.

Jak dodała, ten program i tworzenie tego typu miejsc to przede wszystkim działania w kierunku aktywizacji seniorów; osób po 60. roku życia nieaktywnych zawodowo. "Województwo wielkopolskie jest województwem, które w szerokim zakresie realizuje program +Senior Plus+ - w poprzednich edycjach powstało 13 domów i klubów seniora, tym roku mamy kolejne, więc w sumie na terenie naszego województwa będziemy mieli 25 takich miejsc" – powiedziała.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia WUW w Poznaniu Łukasz Krysztofiak podkreślił z kolei, że "nasze społeczeństwo się starzeje, w związku z tym oczywiste jest, że trzeba tym osobom, które są w podeszłym wieku, które nie są aktywne na rynku pracy zapewnić formę wsparcia, nie tylko medycznego, ale i społecznego – i właśnie te kluby to jest takie miejsce, gdzie to wsparcie społeczne, kulturalne, również medyczne np. w zakresie fizjoterapii będzie udzielane" – mówił.

W poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostały podpisane umowy z przedstawicielami części samorządów biorących udział w tym programie.

Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński powiedział, że po podpisaniu umowy na utworzenie klubu seniora samorząd otrzyma 150 tys. zł. "Na terenie gminy mieszka ponad 6 tys. osób, z czego ponad połowę stanowią seniorzy. W ramach polityki rodzinnej załatwiliśmy już sprawę gminnego becikowego, dodatkowych stypendiów, a teraz zaczynamy już myśleć o osobach starszych. Jest w Mikstacie obiekt, który chcemy zaadaptować na klub seniora, gdzie osoby starsze mogłyby z chęcią przychodzić, spędzić czas. Liczymy też, że w niedalekiej przyszłości uda nam się stworzyć także centrum rehabilitacyjne" – mówił.

Gmina Wolsztyn na realizację programu otrzyma z kolei 80 tys. zł. Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis zaznaczył, że środki zostaną przeznaczone na wyposażenie domu dziennego pobytu, który aktualnie powstaje w mieście. "Społeczeństwo się starzeje i seniorów będzie przybywać – nasz dom dziennego pobytu planujemy na 30 osób i już wiemy, że tych miejsc będzie za mało" – mówił Lis. Dodał, że seniorzy "już z wielką niecierpliwością czekają na otwarcie domu". (PAP)