Jak poinformował w poniedziałek rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania, śledztwo wszczęto po zawiadomieniu o przestępstwie złożonym w śródmiejskiej prokuraturze przez prezesa Stowarzyszenia NEO. Kwestionuje on zasadność wydania 155 tys. zł z budżetu gminy na zakup 16 drzewek wraz z donicami, które ustawiono na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - wraz z usługą ich pielęgnacji.
 

"Zawiadamiający podał, że poczynione przez niego rozeznanie wskazuje, że zakup tego typu drzewek i donic można było zrealizować znacznie taniej. Zwrócił się o sprawdzenie prawidłowości przeprowadzenia konkursu ofert" - wyjaśnił Kopania.

 

Prokuratura zabezpieczy dokumentację związaną z realizacją tego projektu; wkrótce mają zacząć się przesłuchania. Za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez urzędników grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

16 drzewek z gatunku katalpa, które rosną w specjalnych donicach, stanęło w maju na odcinku od pl. Wolności do ul. Jaracza. Było to jedno z zadań zgłoszonych i wybranych przez łodzian do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.

 

Jak informował magistrat, cechą tych drzew jest to, że nie rosną w górę, a rozwijają się na boki, dzięki czemu na miejskim deptaku powstaną zacienione miejsca. Na okres zimy - od końca października - drzewa mają być zabierane z deptaka.

 

Według magistratu koszt jednej sadzonki, odpowiedniej dla niej ziemi, donicy oraz dostawy to 8,5 tys. zł. Do tego dochodzi koszt pielęgnacji drzewa - 200 zł miesięcznie za sztukę. W sumie ustawienie drzew i ich roczna pielęgnacja ma kosztować 155 tys. zł.

 

Według pomysłodawców i radnych z komisji ds. budżetu obywatelskiego projekt cieszył się dużym poparciem mieszkańców, a drzewa i donice to produkty wysokiej jakości.

 

"Te drzewa oraz donice to obiekty sztuki użytkowej i dlatego koszty musiały być do tego odpowiednie" - mówił pod koniec maja wnioskodawca ich zasadzenia Włodzimierz Adamiak z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Zapowiedział złożenie kolejnego wniosku do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego dotyczącego ustawienia drzewek na kolejnym odcinku popularnej "Pietryny" - do ul. Moniuszki. (PAP)