W poniedziałek o północy minął termin zgłaszania projektów. Część może jeszcze nadejść pocztą, dlatego ostateczny wynik będzie znany za kilka dni.

"Większości projektów dotyczy ważnych dla mieszkańców inwestycji takich jak remonty chodników czy budowa ścieżek rowerowych, ale są też pomysły bardziej oryginalne jak np. dotyczące poprawy zdrowia mieszkańców poprzez bezpłatne rozdawanie soków owocowych na ulicach. Część zgłoszeń została przygotowana z dużym zaangażowaniem, zawiera mapki i zdjęcia. Mieszkańcy jesienią w głosowaniu zdecydują, które projekty będą realizowane” - powiedział PAP wicedyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Filip Szatanik.

Większość projektów zgłoszono w ostatnich dniach naboru: tydzień temu było ich zaledwie 28.

W budżecie obywatelskim Krakowa jest w sumie 4,5 mln zł, z czego 2,7 mln zł będzie przeznaczone na zadania ogólnomiejskie, czyli dotyczące potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy, a 1,8 mln zł zostanie wydane na zadania lokalne – dzielnicowe. Każda z 18 dzielnic Krakowa będzie mieć pulę 100 tys. zł.

Z liczby projektów zadowolony jest przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. „Byłem i jestem optymistą. Zresztą nie liczba projektów jest najważniejsza. Ważne, żeby zainteresować mieszkańców sprawami miasta i włączyć ich do myślenia, co dobrego można jeszcze zrobić. Liczę na wysoką frekwencję podczas głosowania nad wyborem projektów do realizacji” – powiedział Kośmider.

Projekty do realizacji zostaną wybrane w głosowaniu, które potrwa od 27 września do 5 października. Będzie mógł w nim uczestniczyć każdy mieszkaniec Krakowa, który ukończył 16 lat.

Głosujący będą mogli wskazać pięć zadań, przyznając im od 1 do 5 punktów. Realizowane będą te projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, jeśli dwa projekty będą miały tyle samo punktów, o ich kolejności na liście zdecyduje publiczne losowanie.

Pieniądze na realizację projektów zostaną uruchomione najwcześniej w październiku, więc część inwestycji będzie wykonywana w 2015 r. (PAP)