Orzeczenie – jak poinformowała PAP rzeczniczka SO sędzia Danuta Jastrzębska – jest nieprawomocne. Sąd wydał je po ponownym rozpoznaniu protestu konkurenta Gerca do mandatu radnego Mariana Syldatka.

 

Ponowne rozpoznanie protestu nakazał Sąd Apelacyjny w Gdańsku, do którego odwołał się Syldatk. W drugiej połowie maja br. SA uchylił postanowienie słupskiego sądu z 23 marca 2011 r. o ważności wyborów w Garczegorzu z powodu nieprzeprowadzenia dowodu polegającego na sprawdzeniu wrzuconych do urny kart do głosowania pod kątem ich prawidłowej kwalifikacji przez komisję wyborczą jako ważnych i nieważnych.

 

SA zalecił, aby oględziny kart odbyły się z udziałem stron postępowania, co stało się we wtorek. Ustalony przez słupski SO wynik wyborów w Garczegorzu brzmi obecnie 218:214 dla Stanisława Gerca. Za ważne uznano 432 głosy z 501 wrzuconych do urny.

 

Wynikiem głosowania w Garczegorzu pomorskie sądy zajmują się od ubiegłego roku.

 

O mandat radnego w tym obwodzie ubiegało się dwóch kandydatów: reprezentujący lokalny komitet Porozumienie Społeczne 34-letni Marian Syldatk i 53-letni Stanisław Gerc z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Głosowanie 21 listopada 2010 r. stosunkiem 228:227 wygrał Stanisław Gerc. Jego konkurent zaskarżył ten wynik do sądu, zarzucając komisji wyborczej, iż licząc głosy zbyt dużo z nich uznała za nieważne. Z 501 kart, komisja za ważne uznała 455.

 

16 grudnia 2010 r. Sąd Okręgowy w Słupsku uznał protest za zasadny. Unieważnił wynik wyborów i nakazał ich powtórzenie, co miało polegać na ponownym przeliczeniu kart do głosowania przez nową komisję wyborczą.

 

Ponowne liczenie głosów odbyło się 13 lutego br. Zwycięzcą znów okazał się Stanisław Gerc, który wygrał stosunkiem 216:213. Za ważne komisja uznała wówczas 429 głosów z 501 wrzuconych do urny.

 

Ten wynik, jako wyborca, zaskarżył do sądu Andrzej Syldatk, brat przegranego kandydata na radnego. 23 marca SO w Słupsku uznał protest za bezzasadny, a wynik ponownych wyborów za ważny. Syldatk odwołał się od tego orzeczenia do SA w Gdańsku, który nakazał ponowne rozpoznanie protestu.

 

Nowa Wieś Lęborska leży w środkowej części powiatu lęborskiego. Mieszka w niej ok. 13 tys. osób. W radzie gminy zasiada 15 radnych.(PAP)

 

sibi/ mok/ jbr/