To siódma edycja rządowego programu. Z końcem września minął termin na składanie wniosków o dotacje na 2015 r. W Podlaskiem jest do podziału 57,1 mln zł - o 17 mln zł więcej niż w 2014 r. Zgodnie z przyjętymi zasadami, połowa pieniędzy trafi na inwestycje na drogach gminnych, połowa na powiatowych. Złożone wnioski opiewają na kwotę 120 mln zł.

„Te sto sześć wniosków to dowód na to, że zainteresowanie rządowym programem nie słabnie. Samorządy chcą inwestować w drogi, jest to dla nich ważne, ale potrzebują wsparcia państwa (…) Ciężko jest im znaleźć całą potrzebną kwotę, ale połowę już mogą wygospodarować. W przyszłym roku uda się przebudować co najmniej 150 km lokalnych dróg. To bardzo dobra wiadomość, bo przecież są to te drogi, po których codziennie jeździmy. Ważne, żeby były wygodne i przede wszystkim bezpieczne” - poinformowała w środę PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach to jedno z głównych kryteriów przy ocenie wniosku. Ważna jest również spójność danej inwestycji z drogami o wyższej kategorii, ale też jej znaczenie dla rozwoju danego obszaru.

Do końca października zostaną ogłoszone wstępne listy rankingowe, do końca listopada natomiast będzie ostateczna lista (po wnoszeniu zastrzeżeń przez wnioskodawców). Ostateczne listy inwestycji, które dostaną dotacje po zaakceptowaniu ich przez wdrażające program ministerstwo administracji i cyfryzacji, będą znane do 20 grudnia.

W 2014 r. w Podlaskiem w ramach programu udało się zrealizować 37 inwestycji na 13 drogach powiatowych i 24 gminnych. To łącznie 122 km dróg. Większość była przebudowywana, powstało tez kilka kilometrów nowych dróg. Rządowa dotacja wyniosła 40 mln zł, drugie tyle dołożyły samorządy - podkreśliła w przesłanej PAP informacji Gaweł.

Urząd wojewódzki w Białymstoku oceniał, że finansowanie inwestycji po połowie przez państwo i samorządy dobrze się sprawdza. "Połowa kosztów inwestycji to suma, którą samorządy, często działające razem, na przykład gmina z powiatem, są w stanie ponieść" - dodała Gaweł.

W Podlaskiem, w ciągu sześciu lat realizacji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych przebudowano 803 km dróg. Z budżetu przeznaczono na ten cel blisko 248 mln zł. Co roku potrzeby samorządów znacznie przekraczają możliwości finansowe programu.(PAP)