Tereny pod przyszłe inwestycje, mimo że leżą w granicach Rzeszowa, są własnością powiatu rzeszowskiego i to on realizuje inwestycję.

Jak powiedział PAP pełnomocnik starosty rzeszowskiego ds. strefy Dworzysko Waldemar Pijar, uzbrajanie strefy zakończy się trzy miesiące szybciej niż zakładał harmonogram prac.

Podkreślił, że starostwo prowadzi już rozmowy z przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani ulokowaniem swoich firm w strefie. „Rozmawiamy z pięcioma podmiotami. Gdyby doszło do podpisania z nimi umów, pracę znalazłoby ponad 1 tys. osób. Na razie nie mogę zdradzić szczegółów negocjacji” - dodał Pijar.

W ramach uzbrajania strefy powstanie m.in. 6 km dróg oraz blisko 20 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Powstaną także chodniki i ścieżki rowerowe. Strefa jest bardzo korzystnie położona - w pobliżu znajduje się lotnisko w Jasionce, niedaleko przebiega autostrada A4 i droga ekspresowa S19.

W tym roku strefa Dworzysko powinna zostać objęta Specjalną Strefą Ekonomiczną w Mielcu. Decyzję w tej spawie podejmie rząd.

Rzeszowskie starostwo planuje również uzbroić dodatkowe 25 hektarów, które znajdują się obok strefy Dworzysko. Obszar ten należy do gminy Głogów Małopolski.

Cały budżet projektu pn. „Przygotowanie terenów inwestycyjnych pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko” - to prawie 80 mln zł; z tej kwoty ponad 53,2 mln zł stanowi dofinansowanie z programu Rozwój Polski Wschodniej.