Dodała, że najwięcej zorganizowanych form wypoczynku zgłosiły szkoły, domy kultury i ośrodki sportu. Wśród zgłoszonych zajęć są m.in. turnieje, konkursy i zabawy edukacyjne. "Ponad 160 dzieci z regionu będzie wypoczywało za granicą, głównie na Słowacji i we Włoszech, związane jest to zapewne z możliwością uprawiania tam sportów zimowych" – powiedziała Rauch.

Zaznaczyła, że na Podkarpaciu wypoczywać będą też dzieci z innych regionów Polski. Takich zorganizowanych form wypoczynku kuratorium zarejestrowało do tej pory niemal 170.

Rauch zapowiedziała, że przeprowadzone będą kontrole miejsc, w których wypoczywają dzieci. "Co roku kontrolujemy ok. 10 proc. wszystkich miejsc wypoczynku" – podkreśliła.

Przez całe ferie w kuratorium w Rzeszowie czynny będzie telefon interwencyjny dla uczniów i rodziców, gdzie można będzie zgłaszać wszelkie uwagi np. pod adresem organizacji wypoczynku. Nr telefonu to 728 832 622.

Obecny na konferencji komendant wojewódzki policji w Rzeszowie Henryk Moskwa przypomniał, że przez całe ferie (które potrwają w poszczególnych regionach do 25 lutego) policja będzie prowadzić wzmożone kontrole autokarów wiozących dzieci na wypoczynek. "W 21 miastach w regionie będą stałe punkty kontroli, gdzie funkcjonariusze będą badać stan techniczny pojazdu jak i trzeźwość kierowcy" – dodał.

W Przemyślu pięciu policjantów będzie też pełnić służbę na miejscowym stoku narciarskim. "W sumie na terenie 11 komend policji znajdują się stoki narciarskie, kontrole wokół tych miejsc w czasie ferii będą wzmożone" – powiedział Moskwa.

Dodatkowe dyżury podczas ferii pełnić mają też ratownicy górscy. Naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR Krzysztof Szczurek zaapelował, żeby wybierając się w góry przede wszystkim "włączyć myślenie".

"W trakcie tegorocznych ferii chcemy promować bezpłatną aplikację na smartfony +Ratunek+. Dzięki niej, wiemy gdzie znajduje się osoba, która potrzebuje pomocy z dokładnością do trzech metrów. Z kolei osoba, która używa tej aplikacji ma pewność, że ratownicy szybko do niej dotrą" – stwierdził Szczurek.

Obecny na konferencji Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Adam Sidor zaznaczył, że inspekcja skontroluje wszystkie miejsca, gdzie wypoczywać będą dzieci w trakcie ferii. "W czasie kontroli będziemy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo żywności, jak jest przechowywana, czy są informacje dotyczące alergenów. W przypadku jakiś uchybień będziemy ponawiać kontrolę w takim miejscu" – powiedział Sidor.

Ferie na Podkarpaciu odbędą się w terminie od 29 stycznia do 11 lutego. W całym kraju ferie rozpoczynać się będą w różnych terminach. Pierwsi od 13 do 28 stycznia wypoczywają uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. (PAP)