Na zwiększenie budżetu zgodzili się radni w trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego. Po tej decyzji tegoroczny budżet regionu wynosi ponad 820 mln zł.

Jak tłumaczył marszałek województwa Władysław Ortyl, zwiększenie budżetu to początek zmian tego dokumentu.

„Takie zmiany zapowiadaliśmy już podczas uchwalania budżetu. Wprowadziliśmy inwestycje, które finansowane będą z Regionalnego Programu Operacyjnego i Polski Wschodniej, bo chcemy uzyskać jak najwięcej pieniędzy z rezerwy wykonania, która będzie dzielona w 2018 roku” - dodał.

Rezerwa wykonania to dodatkowe pieniądze, otrzymają je samorządy, które najlepiej realizują programy unijne.

Ortyl zaznaczył, że nowe inwestycje są to duże przedsięwzięcia, ale podzielone są na etapy, realizowane w poszczególnych latach. „Dzięki temu gwarantuje to, że uda się je zrealizować w poszczególnych latach, a tym samym pozwoli to na uzyskanie rezerwy wykonania” - mówił.

Marszałek podkreślił, że dodatkowe pieniądze w budżecie województwa przeznaczone zostaną nie tylko na inwestycje, ale również na podwyżki dla pracowników instytucji kultury podległych samorządowi. „Te pieniądze przeznaczamy również na małe inwestycje, takie jak budowa chodników przy drogach wojewódzkich czy na tzw. nakładki asfaltowe na drogi, które wymagają remontu” - powiedział Ortyl.

Dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną również m.in. na inwestycje w podkarpackie szpitale oraz na budowę nowego mostu na Wisłoce w Mielcu. Całkowity koszt tej ostatniej inwestycji to ok. 80 mln zł, most ma zostać wybudowany do końca 2018 r.

Marszałek woj. podkarpackiego tłumaczył, że zwiększenie budżetu było możliwe dzięki m.in. wolnym środkom z poprzedniego roku. „Uwolniły się również pieniądze z podatku VAT, jaki zapłaciliśmy przy budowie szerokopasmowego internetu” - dodał.

Zwiększenie budżetu poparli również radni opozycji. Jak powiedział radny klubu PO Sławomir Miklicz, szczególnie podwyżki dla pracowników sektora kultury były potrzebne. „Mówiliśmy o tym o od początku, dobrze że zarząd posłuchał naszych głosów i swoich radnych i dał im podwyżki, bo im się należały” - podkreślił. (PAP)