Jak powiedziała dyrektorka kancelarii zarządu woj. podkarpackiego Katarzyna Sołek w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie, w urzędzie zbierana będzie przede wszystkim żywność o długim okresie przydatności do spożycia, m.in. mąka, ryż, makaron, kawa, herbata, cukier czy konserwy.

„Liczymy także, że koledzy i koleżanki przyniosą nową ciepłą odzież, koce, śpiwory, środki medyczne i opatrunkowe oraz leki np. przeciw grypie” - dodała.

Sołek zaznaczyła, że marszałek woj. podkarpackiego zaapeluje do lokalnych samorządów o przeprowadzenie podobnej zbiórki.

Natomiast członek zarządu woj. podkarpackiego Tadeusz Pióro poinformował na konferencji, że szpital w Przemyślu jest przygotowany do przyjęcia i udzielenia wsparcia medycznego uczestnikom protestów na Ukrainie.

Podkreślił, że zachowane muszą być jednak wszystkie procedury, obywatel Ukrainy musi mieć wizę i - co się z tym wiąże - ubezpieczenie. „Po udzieleniu pomocy szpital będzie starał się odzyskać należność za leczenie” - dodał Pióro.

W gotowości do wyjazdu na Ukrainę jest też grupa ukraińskich lekarzy pracujących na Podkarpaciu oraz polscy lekarze ukraińskiego pochodzenia. Jak powiedział Pióro, wkrótce ma zostać podjęta decyzja o wyjeździe.

Do akcji pomocy dla protestujących Ukraińców włączyli się także m.in. studenci z tego kraju, przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Caritas diecezji przemyskiej. (PAP)