Celem corocznego konkursu jest m.in. promocja rozwoju i zmian w przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Nagradzane są w nim najciekawsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne kształtujące przestrzeń publiczną regionu, zrealizowane w minionym roku kalendarzowym.

Prace zgłaszane do konkursu - w tym roku jest ich 43 - oceniane są przez jury. Tradycją konkursu stało się także głosowanie internetowe na stronach województwa śląskiego. O rozstrzygnięciu plebiscytu dla internautów, poprzedzającego ogłoszenie werdyktu jury, poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

W konkursie internetowym oddano prawie 9 tys. głosów. Za najciekawszą realizację internauci uznali Żorski Central Park, przyznając jej 2579 punktów. Park Cegielnia jest prawdziwą zieloną wyspą w centrum Żor, miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta i gości.

Znajdują się w nim m.in.: plac zabaw, park linowy, miasteczko ruchu drogowego, skatepark, siłownia na wolnym powietrzu i profesjonalny tor rolkowy z możliwością wypożyczenia sprzętu. Park będzie przyszłości rozbudowany. Powstanie w nim np. nowa scena koncertowa oraz tory dla miłośników jazdy na rowerze.

Następne miejsca w plebiscycie internautów zajęła przebudowa pomieszczeń Domu Zdrojowego na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle (1508 pkt.) oraz Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (1366 pkt.).

Werdykt jury konkursu można będzie poznać na przełomie października i listopada br., podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w dwóch konkursach: Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego i Architektura Roku, która odbędzie się w ramach Śląskich Dni Architektury.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice. (PAP)