Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła w rozmowie z PAP we wtorek podał, że wpływy z CIT do budżetu woj. opolskiego w 2012 roku wyniosły nieco ponad 71 mln zł, a za rok ubiegły – jak wynika z niezsumowanych jeszcze w pełni danych (ostateczne będą 25 lutego) – będzie to co najmniej 80 mln zł. „To wzrost o minimum 9 mln złotych. W skali budżetu regionu może niewielki, ale cieszy przede wszystkim przełamanie kilkuletniej tendencji spadkowej” – wyjaśnił marszałek.

Ostateczne wpływy z CIT za rok 2013 będą też wyższe od planowanych na początku ub. roku o ok. 5 mln złotych.

Buła podkreślił, że taki wynik to przede wszystkim zasługa przedsiębiorców, ich zdolności menadżerskich i umiejętności znalezienia się na rynku. Zaznaczył jednak, że ważny dla gospodarki opolskiej jest też z pewnością przyjazny dla przedsiębiorczości klimat, jaki tworzą samorządy.

„Duże jest też parcie na pozyskiwanie inwestorów. To również z pewnością przynosi efekty. W połowie lutego chciałbym mieć zestawienie nowych inwestycji w regionie z ubiegłego roku. Choćby po to, by móc o nich mówić na spotkaniach ogólnopolskich, pokazywać rozwijające się u nas branże i w ten sposób przyciągać kolejne firmy, które mogą znaleźć na Opolszczyźnie partnerów czy kooperantów” – zapowiedział Buła.

Zdaniem opolskiego marszałka wyższe wpływy z CIT to również sygnał ożywienia gospodarczego. Buła uznał, że może to być także wynik poczynionych wcześniej przez firmy inwestycji – w nowoczesny sprzęt, termomodernizację obiektów i ogólnie pojęty rozwój, co zaczęło przynosić korzyści. „Czynników takiej pozytywnej tendencji zapewne jest kilka” – podsumował Buła i dodał, że zamierza też zlecić przygotowanie listy największych płatników CIT w regionie, tak by pokazać te firmy.

Większy wpływ w regionie zanotowano także z podatku PIT – w skali województwa o ok. pół mln złotych w porównaniu z rokiem 2012. Buła podał, że w 2012 z PIT do budżetu wpłynęło 21 mln 370 tys. zł, a według danych za rok 2013 będzie to 21 mln 830 tys. zł.

Na co przeznaczone będą dodatkowe pieniądze jeszcze nie zostało ustalone.

Z zestawienia przygotowanego w urzędzie marszałkowskim wynika, że w ostatnich latach najwyższe wpływy z CIT zanotowano w roku 2005 - było to prawie 104 mln zł oraz w roku 2007 - prawie 101,2 mln zł. Od tego czasu wpływy z CIT malały. Najniższe zanotowano w roku 2012 - nieco ponad 71 mln zł.