Prowadzone przez opolski magistrat Muzeum Polskiej Piosenki przedstawia się jako jedyna instytucja kultury w Polsce tworzącą centrum informacji o polskiej piosence, chroniąca i popularyzująca jej dorobek. Muzeum od 2009 r. prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną i kulturalno-oświatową.

W piątek oficjalnie otwarta zostanie docelowa siedziba placówki w opolskim amfiteatrze. Urządzona tam multimedialna wystawa stała ma w atrakcyjny sposób przedstawiać historię polskiej piosenki. Zastosowano klucz chronologiczny: od początków XX w. do lat współczesnych.

Dwa główne elementy wystawy stałej to tzw. fala - ściany multimedialne z historią polskiej muzyki rozrywkowej z uwzględnieniem tła historycznego, społecznego i kulturowego. Pierwsza z nich obejmie okres od lat 20. do 70. XX wieku, analogicznie zbudowana jest fala na przeciwległej ścianie muzeum, poświęcona latom 80., 90. oraz czasom współczesnym.

Obie fale pełnią rolę odtwarzacza multimedialnego, na którym umieszczone są monitory z różnymi treściami. Po wybraniu folderu danego artysty zwiedzający będą mogli obejrzeć jego zdjęcia, teledyski, poznać dyskografię, a przede wszystkim posłuchać muzyki. Z racji miejsca wystawa ma też podkreślać rolę i historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Atrakcją otwarcia placówki będzie koncert zespołu Hey i jego gości. Piosenki grupy na scenie opolskiego amfiteatru – obok Katarzyny Nosowskiej – śpiewać mają Ania Dąbrowska, Małgorzata Ostrowska, Natalia Przybysz, Grażyna Łobaszewska, Mietek Szcześniak i Marek Piekarczyk.

W trakcie koncertu jego uczestnicy mają mieć okazję do zdobycia wejściówek na pierwsze nocne zwiedzanie Muzeum. Od soboty placówka będzie zapraszała zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10-18. Bilety do Muzeum są już dostępne w sprzedaży od 10 sierpnia.

Uruchomienie placówki poprzedziła m.in. ogólnopolska akcja zbierania pamiątek związanych z polskimi: artystami, piosenkami i estradą. Dzięki niej Muzeum zgromadziło płyty analogowe, rękopisy, partytury, fotografie, plakaty, instrumenty muzyczne, kostiumy, bilety koncertowe. Akcja wciąż trwa, a zasoby placówki powiększają się o kolejne eksponaty.(PAP)