Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował na swoim blogu, że za tydzień podpisze umowy na dofinansowanie kilku ważnych inwestycji infrastrukturalnych w mieście. Grzymowicz doprecyzował, że chodzi o budowę "zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS, przebudowę ul. Pieniężnego wraz z mostem św. Jakuba, modernizację ul. Partyzantów i budowę ciągu spacerowo-rowerowego wzdłuż rzeki Łyny od ul. Tuwima do Parku Centralnego". "Do tego dochodzi zakup dwóch zestawów tramwajowych i rozbudowa systemu ITS" - wymienił prezydent Olsztyna.

Z informacji Grzymowicza wynika, że projekty te mają być współfinansowane środkami z Programu Operacyjnego "Polska Wschodnia", a ich łączna wartość to 104,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 85 proc., czyli ponad 86,4 mln zł. Umowa na te inwestycje ma być podpisana między samorządem Olsztyna a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. 

"To cieszy, ale też zapowiada kłopoty i ograniczenia w komunikacji" - poinformował internautów prezydent Olsztyna. Kłopoty komunikacyjne będą się wiązały z tym, że Pieniężnego i Partyzantów to jedne z głównych ulic Olsztyna. "Pierwsze prace zaczną się wiosną. Projektowe terminy są bardzo napięte. Zakończenie przebudowy ulicy Pieniężnego planowane jest na koniec 2017 roku, a ulicy Partyzantów - rok później" - dodał Grzymowicz.

Efektem umów, na które Olsztyn powinien otrzymać dofinansowanie, ma być blisko 10 km przebudowanych ulic, blisko 2,5 km bus-pasów i ponad 2,5 km nowych dróg dla rowerów. "Do tego na kluczowych odcinkach ulic zostaną zainstalowane inteligentne systemy transportowe" - dodał Grzymowicz.

W poprzednich latach pieniędzmi z "Polski Wschodniej" została wsparta budowa w Olsztynie linii tramwajowych łączących sypialniane dzielnice z centrum, dworcem i miasteczkiem akademickim. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł