Kontakty Olsztyna z miastem Weifang trwają od sierpnia ubiegłego roku, kiedy podpisano w Polsce list intencyjny w sprawie wzajemnej wymiany doświadczeń i kontaktów. "Po wizycie w Chinach prezydenta Andrzeja Dudy (w listopadzie ub.r. -PAP) strona chińska zaprosiła mnie i przedstawiciela Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego do Weifang. Pojechaliśmy do Chin i w naszej ocenie istnieje duże pole do wspólnych przedsięwzięć" - poinformował w poniedziałek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który w ubiegłym tygodniu był w Chinach.

W ocenie Grzymowicza Chińczycy są zainteresowani inwestycjami infrastrukturalnymi i energetycznymi (odnawialne źródła energii, zwłaszcza fotowoltaika). "Zainteresowało ich też położenie miasta i bliskość granicy z Kaliningradem. Pytano mnie o możliwość budowy centrów logistycznych" - przyznał Grzymowicz. Dodał, że ze względu na walory warmińskiej przyrody Chińczyków interesuje też organizowanie w Olsztynie obozów języka angielskiego połączonych np. z nauką żeglarstwa.

"Ogromne możliwości rysują się też w kontekście eksportu żywności ale wiadomo, że do tego potrzeba decyzji władz najwyższego szczebla" - powiedział Grzymowicz. Dodał, że miasto jest zainteresowane sformalizowaniem współpracy z Weifang i ma nadzieję, że podczas przyszłej wizyty prezydenta Chin w Polsce umowa taka będzie mogła być zawarta.

Chińczycy są także zainteresowani współpracą z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Prorektor prof. Mirosław Gornowicz przyznał, że współpraca może zaistnieć zwłaszcza na wydziałach weterynaryjnym i nauki o żywności. Chińczycy zadeklarowali też uruchomienie w Olsztynie Instytutu Konfucjusza i wyposażenie go - ma on uczyć m.in. języka chińskiego. "Zastanowimy się nad tymi propozycjami, porozmawiamy o doświadczeniach z chińskimi studentami także z innymi uczelniami w kraju" - powiedział prof. Gornowicz.

Weifang to miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung. Mieszka w nim 2 mln ludzi. (PAP)