Drętkiewicz, w latach 80. XX wieku działacz NSZZ „Solidarność”, zmarł 30 września. Miał 59 lat. W poniedziałek został pochowany na płockim cmentarzu parafii św. Wojciecha.

W mszy świętej, odprawionej nad trumną zmarłego w wypełnionej mieszkańcami miasta katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, uczestniczyli wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Obecni byli także działacze NSZZ „Solidarność”, radni miasta, harcerze, a także znajomi i współpracownicy zmarłego.

Bp Libera, wspominając postać i działalność Drętkiewicza, powiedział, iż był on „skromnym i mądrym chrześcijaninem, który dobrze przysłużył się Kościołowi i Ojczyźnie”. Podkreślił, iż Drętkiewicz został prezydentem Płocka w wieku 35 lat, desygnowany przez radnych tego miasta, wybranych w pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych po 1945 r.

„Nawet polityczni oponenci mówią, że był fantastycznym, uczciwym, skromnym i mądrym, pełnym niezłomnych zasad człowiekiem” – zaznaczył bp Libera. Przypomniał zaangażowanie Drętkiewicza m.in. w przygotowanie wizyty w Płocku św. Jana Pawła II w czerwcu 1991 r. podczas czwartej pielgrzymki papieża do Polski, a także jego troskę o płockie miejsca pamięci narodowej.

Wojewoda mazowiecki przekazał żonie zmarłego Andrzeja Drętkiewicza przyznany mu pośmiertnie przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - jedno z najwyższych polskich odznaczeń.

„Pan Andrzej Drętkiewicz był nie tylko świadkiem, ale też uczestnikiem i twórcą dzisiejszej wolnej i demokratycznej Polski” – podkreślił Kozłowski, odnosząc się do zaangażowania zmarłego w ruch pierwszej „Solidarności” oraz jego pracę samorządowca i wojewody płockiego. Kozłowski zwrócił uwagę, że Drętkiewicz postrzegał potrzebę umacniania polskiej wolności i demokracji także w swej aktywności jako opiekun miejsc pamięci narodowej. Ocenił, że było to działanie „na rzecz przyszłości z pamięcią o przeszłości”.

Obecny prezydent Płocka Andrzej Nowakowski powiedział, iż mieszkańcy miasta, znajomi i współpracownicy żegnając Drętkiewicza - żegnają osobę, która budowała fundamenty lokalnej samorządności. „Był człowiekiem prawym, sumiennym, skromnym. Płock żegna najlepszego ze swoich synów” – podkreślił.

Drętkiewicz ukończył Instytut Okrętowy Politechniki Szczecińskiej i ekonomię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W latach 1990–95 był prezydentem Płocka, a w latach 1997–98 wojewodą płockim – ostatnim do czasu zlikwidowania województwa w ramach reformy administracyjnej. Następnie, do 2002 r. był członkiem zarządu PKN Orlen. Od 2003 r. pracował w Miejskim Zespole Obiektów Sportowych w Płocku m.in. jako zastępca dyrektora i główny księgowy.

W okresie, gdy prezydentem Płocka był Andrzej Drętkiewicz, miasto zyskało m.in. jedną z najnowocześniejszych w Europie stację uzdatniania wody, a także pierwszego dużego inwestora – działającą do chwili obecnej fabrykę Levi Strauss. (PAP)