Konkurs wygrała firma JSK Architekci z Warszawy, która zaprojektowała m.in. stołeczny Stadion Narodowy.

„Chyba nie można mieć w CV wpisanej lepszej inwestycji. Wygrała firma mająca ogromne doświadczenie. Mam nadzieję, że za parę lat Sosnowiec będzie się szczycił fantastycznym obiektem” – powiedział po ogłoszeniu wyników konkurs prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Inwestycja ma być realizowana etapami, jako pierwszy powinien powstać stadion. W tym sezonie piłkarze miejscowego Zagłębia są beniaminkiem pierwszej ligi i rozgrywają „domowe” mecze na Stadionie Ludowym, oddanym do użytku w 1956 roku.

Zdaniem prezydenta projektowanie powinno potrwać około roku.
"Mam nadzieję, że zaraz potem przystąpimy do fazy inwestycji. Jej koszt zaplanowaliśmy na 150 mln złotych. Będziemy szukać różnych źródeł finansowania. Sama budowa powinna potrwać ok. 24 miesięcy” – stwierdził Chęciński.

Oprócz aren sportowych w parku mają się znaleźć restauracje, sale fitness, muzeum sportu.

„To ma być całoroczny obiekt wkomponowany w otoczenie. Chodzi o to, by ludzie nie spędzali tam tylko kilkudziesięciu minut podczas imprezy sportowej, ale też mogli zjeść dobry obiad, czy kolację, skorzystać z siłowni” – wyliczał prezydent.

Przedstawiciel zwycięskiej firmy Piotr Bury podkreślił indywidualne podejście architektów do lokalizacji i potrzeb.

„Zupełnie inny charakter ma Stadion Narodowy, zupełnie inny zarówno funkcjonalny, jak i architektoniczny, ma stadion Legii Warszawa, czy Stadion Miejski we Wrocławiu. Tego indywidualnego charakteru szukaliśmy w Sosnowcu. On jest bardzo mocno związany z lokalizacją. Uznaliśmy, że ten szczególny, parkowy charakter jest bardzo istotny. Zaproponowaliśmy architekturę, która nie zdominuje tego miejsca, która wpasuje się w teren. Stąd propozycja trzech rozrzuconych obiektów o miękkich, owalnych formach” – powiedział Bury. (PAP)