Budowę mieszkań sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. Podpisany przez spółkę i miasto list intencyjny jest wstępem do przedsięwzięcia. Pozytywna ocena inwestycji na wskazanych gruntach pozwoli na określenie programu funkcjonalnego ich zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznych umów inwestycyjnych.

"Dzięki programowi Mieszkanie plus w naszym mieście może powstać nawet 400 mieszkań dla rodzin o umiarkowanych dochodach" - powiedział starosta stargardzki Ireneusz Rogowski.

Z kolei pełniący obowiązki prezydenta Stargardu Paweł Bakun poinformował, że obecnie na mieszkanie komunalne w mieście czeka ponad 500 rodzin. "Chcemy im stworzyć warunki do rozwoju i zachęcić młodych ludzi, by wiązali z naszym miastem swoją przyszłość" - powiedział Bakun.

"Stawiamy na nowatorskie pomysły konstruktorskie i rozwiązania technologiczne, które zapewnią wysoką jakość budynków przy stosunkowo niskim koszcie budowy" - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. "Dzięki temu będziemy w stanie zaoferować komercyjnie skalkulowany czynsz, dostępny także dla słabiej uposażonych osób" - dodał.

Na potrzeby programu Stargard przekaże dwie działki; jedna z nich znajduje się na os. Lotnisko, gdzie planowane jest stworzenie ok. 100 mieszkań.

Według Rogowskiego, program Mieszkanie plus to kolejne przedsięwzięcie, po inicjatywie Rodzina 500 plus, które stanowi realne wsparcie dla polskich rodzin.

Stargard jest piątym miastem w województwie zachodniopomorskim, które dołączyło do programu Mieszkanie plus - wynika z informacji służb prasowych banku. Wcześniej działki pod budownictwo mieszkaniowe wytypowane zostały przez Stepnicę, Szczecin, Świdwin i Świnoujście. Według banku, na całym Pomorzu Zachodnim może powstać nawet 2 tys. mieszkań.

Program Mieszkanie plus zakłada powstanie m.in. tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych. (PAP)