SLD i Twój Ruch prowadziły w ostatnim czasie rozmowy w sprawie utworzenia wspólnych list w jesiennych wyborach samorządowych.

W środę zebrał się zarząd krajowy SLD. Szef Sojuszu Leszek Miller poinformował po posiedzeniu zarządu, że SLD skieruje do wszystkich lewicowych formacji politycznych i związków zawodowych propozycję utworzenia komitetu wyborczego pod nazwą "SLD - Lewica Razem". Dodał, że Sojusz deklaruje gotowość oddania "bez żadnych warunków wstępnych" połowy wszystkich miejsc na listach tego komitetu zainteresowanym organizacjom i działaczom.

"Wybory do PE wśród wielu innych kwestii rozstrzygnęły także te dotyczące lewicowości oraz liderowania na polskiej lewicy. Niewątpliwie wskazały, że główną siłą polityczną odpowiedzialną za kooperację na lewicy, za jej status i pozycję jest Sojusz Lewicy Demokratycznej" - powiedział Miller.

"Żałuję, że Miller nie rozumie partnerskich umów. Proponuję 50 proc. dla działaczy SLD na listach Twojego Ruchu" - powiedział PAP Janusz Palikot, komentując decyzję SLD.

Na pytanie, czy to już koniec rozmów z SLD o wspólnych listach, Palikot odparł: "Kaczyński może się cieszyć. Miller nie dał rady". Zapowiedział, że Twój Ruch pójdzie do wyborów samorządowych pod własnym szyldem.

Także rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek jest rozczarowany propozycją SLD. "To jest przekreślenie szans na stworzenie wspólnej, centrolewicowej alternatywy dla prawicy" - ocenił w rozmowie z PAP.

"Żałuję, że Leszek Miller nie przekonał swych baronów. Tak naprawdę to oni zadecydowali, a nie lider. Trudno, takie jest życie, my byliśmy na to przygotowani - tworzymy własną listę i startujemy jako Twój Ruch" - zaznaczył.

Rozenek podkreślił, że nie można tworzyć koalicji bez sformułowania "Twój Ruch" w nazwie. "To jest taka propozycja i taki +poziom wyciągniętej ręki+ mniej więcej jak ten wysłany przez Putina na Ukrainę konwój, który z wierzchu wygląda ładnie, bo są na biało odmalowane ciężarówki, ale w środku się tam kryje jakiś podstęp" - stwierdził.

Miller pytany, czy o decyzjach zarządu Sojuszu poinformował już osobiście szefa TR Janusza Palikota odparł, że jeszcze w środę przekaże mu te ustalenia telefonicznie.

Dopytywany, czy nie uważa, że w nazwie komitetu wyborczego powinno się znaleźć odniesienie do Twojego Ruchu, Miller powiedział: "W samorządach terytorialnych (Twój Ruch) to jest ugrupowanie, które jest reprezentowane śladowo".

Lider SLD zaprezentował uchwałę zarządu, która ma stanowić podstawę programową dla ugrupowań i stowarzyszeń, które dołączą do komitetu "SLD - Lewica Razem". Jak podkreślił, treść uchwały była inspirowana dorobkiem kongresu polskiej lewicy.

"Chcemy rozwijać Polskę samorządną i koncentrować się wokół problemów naszego społeczeństwa: ochrony zdrowia, dostępnej edukacji, bezpieczeństwa, pracy, środków komunikacji publicznej" - deklarował Miller. Zaznaczył, że za równie ważne uważa problemy równej pozycji kobiet i mężczyzn oraz kwestię tolerancji światopoglądowej. "To ma ogromną wagę w odniesieniu do obecnych wydarzeń, gdy widzimy bardzo aktywną ofensywę nietolerancji polskiej prawicy" - ocenił szef SLD.

Miller był też pytany o to, ile czasu daje formacjom i stowarzyszeniom lewicowym na zgłoszenie się do wspólnego komitetu wyborczego oraz kiedy zostaną zamknięte listy. Według lidera SLD ma to się stać w pierwszej połowie września. Dodał, że wtedy w Warszawie ma odbyć się spotkanie wszystkich struktur, które przyjęły apel SLD i że zostanie przyjęte wspólne hasło wyborcze i program. (PAP)

sdd/ wni/ eaw/ gma/