Mieszkańcy mogli głosować na 24 projekty. W środę ogłoszono wyniki głosowania, które trwało od 11 do 24 września.

Wzięło w nim udział ponad 7 tys. osób, w sumie oddano ponad 16,2 tys. głosów, bo każdy mógł głosować na trzy projekty z trzech stref, na które podzielono miasto - poinformował Urząd Miejski w Łomży.

Najwięcej głosów (blisko 2 tys.) otrzymał projekt na drugi etap rewitalizacji parku położonego w jednej z dzielnic miasta. Za 150 tys. zł w parku zostaną wymienione nawierzchnie głównych alejek, postawione nowe ławki oraz ustawione nowe latarnie. W tym roku (także dzięki finansowaniu z budżetu obywatelskiego) w parku utworzono ścieżki pieszo-rowerowe.

Na drugim miejscu, pod względem oddanych głosów, znalazł się projekt przedszkola samorządowego nr 14 w Łomży. Placówka za 150 tys. zł wybuduje scenę koncertową w ogrodzie przedszkola.

Wśród projektów do realizacji jest też projekt przygotowania miejsca do grillowania przy bulwarach nad Narwią. Za 60 tys. zł zostaną postawione tam ławki i stoły. Natomiast na Starym Mieście w Łomży za 120 tys. zł powstaną dwa place zabaw.

Wartość wszystkich ośmiu projektów to 900 tys. zł. Na budżet obywatelski przewidziano 1 mln zł. Jak wyjaśnił magistrat, pozostałe 100 tys. zł zostanie rozdysponowane w pierwszym kwartale przyszłego roku po przetargach na zadania zatwierdzone do realizacji. Dzięki temu szansę na realizację mają kolejne projekty z listy.

To druga edycja budżetu obywatelskiego w Łomży. W pierwszej do podziału było 300 tys. zł, a mieszkańcy wybrali dwie inwestycje - spośród 28 pomysłów. (PAP)