"Zleciłem ministerstwu ds. nadzwyczajnych i służbom migracyjnym sprawdzenie stref przemysłowych w celu ustalenia, czy mieszkają tam nielegalni imigranci i czy przestrzegane są zasady bezpieczeństwa pożarowego" - napisał Sobianin na Twitterze.

Według ostatnich informacji ludzie, którzy zginęli w pożarze byli gastarbeiterami z Azji Centralnej, pracowali w zakładzie tekstylnym i w tym samym obiekcie mieszkali. Jedną osobę odnaleziono żywą. W pożarze zginęło niespełna roczne dziecko; w ciągu dnia w niedzielę pojawiły się doniesienia o trojgu dzieciach wśród ofiar. Taką informację podał rzecznik praw dziecka Federacji Rosyjskiej Paweł Astachow.

O tym, że ofiary pożaru to nielegalni imigranci, poinformowało radio Goworit Moskwa.

Szef Wszechrosyjskiego Ruchu Imigrantów Ekonomicznych z Tadżykistanu Karomat Szapirow powiedział tej rozgłośni, że władze Moskwy i służby migracyjne wiedzą, w jakich warunkach mieszkają i pracują gastarbeiterzy. "30, 40 procent imigrantów, którzy przyjechali za pracą, żyje w takich warunkach. W każdej chwili mogą zginąć w pożarze (...). Za ich śmierć nikt nie ponosi odpowiedzialności, tak jest wygodnie" - powiedział Szapirow.

Pożar w budynku przemysłowym na wschodzie Moskwy wybuchł w sobotę wieczorem. Ogień objął powierzchnię 3 tys. metrów kwadratowych; gaszenie pożaru trwało kilka godzin. Jak podała telewizja Rossija 1, budynek był stary, z drewnianymi elementami i kratami w oknach.

Wśród przyczyn tragedii rozpatrywane są powody techniczne, wersja nieumyślnego spowodowania pożaru, jak i celowego podpalenia.

(PAP)