Podczas konferencji prasowej Owsik podkreślił, że jest kandydatem bezpartyjnym. „Zdecydowałem się kandydować jako przedstawiciel znaczącej grupy płocczan, którzy chcą zmian” – oświadczył.

Zadeklarował, że wie co należy zmienić w Płocku i jak to zrobić. „Wystarczy już narzucania nam kosztownych inwestycji i wmawiania ludziom, że miasto to tylko budynki i ulice. Czas spojrzeć na miasto z perspektywy zwykłego człowieka i jego prawdziwych potrzeb” – powiedział. Jego zdaniem, „samorządy należy przywrócić mieszkańcom”.

Wśród „10 tez miejskich”, które Owsik wywiesił na drzwiach płockiego Urzędu Miasta, znalazły się punkty dotyczące m.in. budżetu miasta, jako budżetu mieszkańców, „a nie radnych podporządkowanych interesom partyjnym” oraz wsparcie dla rozwoju lokalnego handlu, rzemiosła i osiedlowych targowisk – „dość otwierania kolejnych hipermarketów i centrów handlowych”.

Owsik zapowiedział, że w najbliższych wyborach samorządowych KWW Samorządni dla Płocka wystawi 50 kandydatów na radnych we wszystkich czterech okręgach wyborczych na terenie miasta. „Lista będzie gotowa do końca września” – dodał.

Rzeczniczka Porozumienia Ruchów Miejskich, do którego należy inicjatywa Samorządni dla Płocka, Joanna Kusiak, przypomniała, że jest to koalicja zrzeszająca komitety obywatelskie w 12 miastach, w których mieszka łącznie 5 mln osób, w tym m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, a także Gliwicach, Raciborzu i Świdnicy.

„Tu w Płocku także świetnie widać, że taką prawdziwą energią dla miasta są jego mieszkańcy” - oceniła Kusiak. Podkreśliła, że Porozumienie Ruchów Miejskich wspiera Owsika „jako kandydata na prezydenta mieszkańców Płocka”.

Kusiak przyznała, że we wszystkich 12 miastach, gdzie działa Porozumienie Ruchów Miejskich, zostaną wystawieni kandydaci na radnych z tej inicjatywy, a w większości także kandydaci na prezydentów. „To są wszystko ruchy oddolne, ludzi którzy od lat działali dla swoich miast” – zaznaczyła.

Dodała, że trzema filarami programowymi Porozumienia Ruchów Miejskich, które obowiązują we wszystkich 12 miastach, są: przyjazne miasto - działania i inwestycje na rzecz poprawy życia mieszkańców, odrodzenie samorządności – odpartyjnienie samorządów i promowanie inicjatyw oddolnych oraz solidarność miast – współpraca miast np. w pracach legislacyjnych na poziomie krajowym.

Marek Owsik ma 42 lata. Jest menedżerem kultury, kierownikiem Spółdzielczego Domu Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jest też szefem rady mieszkańców na jednym z płockich osiedli mieszkaniowych.

Jego kontrkandydatami w wyborach na prezydenta Płocka będą: obecny prezydent miasta Andrzej Nowakowski (PO), obecni radni: Arkadiusz Iwaniak (SLD), Marcin Flakiewicz (Polska Razem Jarosława Gowina) i Mirosław Milewski (członek Stowarzyszenia „Płocczanie”, w latach 2002-10 prezydent miasta, wtedy w PiS), a także poseł Piotr Zgorzelski (PSL) - szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, senator Marek Martynowski (PiS) - b. pracownik Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz bezpartyjna Iwona Wierzbicka.

W 2010 r. Nowakowski, jako kandydat PO, wygrał wybory na prezydenta Płocka w drugiej turze, uzyskując 52,34 proc. głosów i pokonując sprawującego wówczas to stanowisko drugą kadencję Milewskiego, który uzyskał 47,66 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła wtedy 34,95 proc. (PAP)