Budowa kompleksu ma rozpocząć się w marcu tego roku. Cała inwestycja ma być zakończona w ciągu siedmiu lat, a pierwsze lokale zostaną przekazane odbiorcom w końcu przyszłego roku.

Nowy kompleks znacznie zwiększy powierzchnię biurową w Lublinie, która obecnie wynosi około 150 tys. metrów kwadratowych.

„Realizujemy od kilku lat strategię przyciągania inwestycji typu centra usług, które szybko tworzą miejsca pracy dla wykształconych absolwentów. Do tego potrzebna jest powierzchnia biurowa, powstająca ponad bieżące potrzeby, bo inwestor nie będzie czekał” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk we wtorek na konferencji prasowej.

Według Żuka w nowym kompleksie do 2020 r. może powstać 8 do 10 tys. miejsc pracy. „Nie obawiam się o wynajęcie tych powierzchni, zainteresowanie Lublinem jest duże. Przez minione cztery lata, głównie zewnętrzni inwestorzy w sektorze usług stworzyli ponad 9 tys. miejsc pracy” – dodał Żuk.

Wiceprezes Centrum Zana Holding Grzegorz Turski podkreślił, że atutami nowego kompleksu biurowego będzie jego wielkość oraz bardzo dobre skomunikowanie zarówno z dzielnicami mieszkaniowymi Lublina jak i obwodnicą miasta.

„Poważny inwestor nigdy nie wejdzie do małego kompleksu, gdyż w takim nie ma perspektywy rozwoju, a przenosiny są kosztowne i wizerunkowo źle postrzegane” – powiedział Turski.

Dodał, że prowadzone są już wstępne rozmowy z potencjalnymi najemcami, którymi mają być m.in. międzynarodowe koncerny, ale nie chciał ujawnić jakie to firmy.

Według Turskiego rynek powierzchni biurowych jest trudny, a miasta rywalizują między sobą o inwestorów. „Lublin jest w grupie miast drugiego wyboru. Nie będziemy Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem czy Warszawą, ale jeśli chodzi o drugi wybór, to znaleźliśmy się w gronie Katowic, Szczecina, Bydgoszczy, Łodzi. Musimy mieć nową podaż, żeby utrzymać tę pozycję i ją wzmocnić, bez tego spadniemy do trzeciej ligi gdzie byliśmy pięć lat temu” – ocenił Turski.

Nowy kompleks biurowy powstanie u zbiegu Al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej w miejscu zlikwidowanej zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Deweloper zakupił tam od miasta 3,5 ha terenu za 32,3 mln zł. Łącznie z drogami i miejscami publicznymi kompleks ma mieć 5 ha powierzchni. Powstaną tam też budynki z mieszkaniami o podwyższonym standardzie łącznej powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych.

Dwa najwyższe biurowce będą miały po 14 kondygnacji, inne budynki mają być niższe - po 6-7 kondygnacji. Między nimi znajdzie się zazieleniony plac. Nie będzie galerii handlowej, na sklepy, restauracje i punkty usługowe przeznaczone zostaną partery budynków.

Koszt pierwszego etapu inwestycji, który obejmie pięć biurowców o łącznej powierzchni 32 tys. m kw. i dwa budynki z mieszkaniami o powierzchni 12 tys. m kw. ma wynieść około 250 mln zł.

Centrum Zana Holding istnieje od 15 lat. W tym czasie spółka wybudowała w Lublinie 14 budynków biurowo-usługowych o łącznej powierzchni około 70 tys. metrów kwadratowych. Inwestorzy, którzy w nich wynajmują lokale zatrudniają około 5 tys. osób. (PAP)