Poseł Sprawiedliwej Polski Jarosław Żaczek, startujący z komitetu wyborczego PiS wygrał wybory na burmistrza Ryk (Lubelskie), uzyskując 61,96 proc. głosów w drugiej turze. Pokonał urzędującego burmistrza tego miasta Jerzego Gąskę, który zdobył - 38,04 proc.

W pierwszej turze Żaczek uzyskał 36,55 proc. głosów, a Gąska - 25,5 proc.

Żaczek już w poprzednich wyborach samorządowych ubiegał się o fotel burmistrza Ryk, wówczas jako poseł PiS. Przegrał wtedy w drugiej turze z Gąską, który pełni funkcję burmistrza Ryk od 2002 r. Gąska jest oskarżony o nielegalne umorzenie zaległości podatkowych, jego proces toczy się przed sądem w Puławach.

Gdy Żaczek złoży mandat poselski, to jego miejsce w Sejmie może zająć zastępca burmistrza Kraśnika Jarosław Stawiarski, który uzyskał największą po Żaczku liczbę głosów w wyborach do Sejmu.

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego został wybrany poseł PiS Jerzy Rębek. Zdobył w drugiej turze 50,55 proc. głosów, a jego kontrkandydat Lucjan Kotwica z komitetu Radzyńskie Forum Samorządowe – 49,45 proc. Rębek wygrał przewagą 74 głosów.

O stanowisko burmistrza Radzynia Podlaskiego Rębek ubiegał się po raz drugi. W poprzednich wyborach przegrał różnicą 44 głosów w drugiej turze z Witoldem Kowalczykiem, który teraz nie walczył o reelekcję.

Po złożeniu mandatu poselskiego przez Rębka do Sejmu może wejść przedsiębiorca Marcin Duszek.

Bez powodzenia o stanowisko burmistrza Hrubieszowa walczył w drugiej turze poseł Marek Poznański z Twojego Ruchu, który startował z własnego komitetu wyborczego. Uzyskał on 33,48 proc. głosów. Burmistrzem tego miasta został dotychczasowy przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego Tomasz Zając (PSL), który startował komitetu Porozumienie i Rozwój; zdobył 66,52 proc. głosów.

Poseł Piotr Szeliga przegrał natomiast wybory w drugiej turze na burmistrza Biłgoraja. Burmistrzem ponownie został wybrany Janusz Rosłan, który uzyskał 70,3 proc, głosów; Szeliga zdobył 29,7 proc.

Rosłan jest burmistrzem Biłgoraja od 2002 r. W pierwszej turze otrzymał 49,62 proc. głosów, a Szeliga – 16,01 proc. Do zwycięstwa pierwszej turze Rosłanowi zabrakło kilkudziesięciu głosów.

Szeliga w lutym tego roku opuścił klub i partię Solidarna Polska. Jak informował wtedy rzecznik SP Patryk Jaki, miało to związek z postępowaniem lubelskiej prokuratury dotyczącym próby szantażowania polityka. Obecnie trwa proces w tej sprawie.

Prezydentem Chełma nie został poseł PO Grzegorz Raniewicz, który w drugiej turze rywalizował o to stanowisko z pełniącą tę funkcję od 2006 r. Agatą Fisz. Fisz, która jest członkiem SLD, ale kandydowała z własnego komitetu "Postaw na Chełm" uzyskała 70,69 proc. głosów, a Raniewicz – 29,31 proc.

W pierwszej turze Fisz uzyskała 49,32 proc. głosów, a Raniewicz – 18,51 proc.(PAP)