Podwyżek ma nie być w stolicy regionu - Łodzi. Przewiduje to porozumienie dotyczące współpracy w łódzkim samorządzie, jaki na początku grudnia podpisała łódzka PO z SLD. Oba te ugrupowania - po jesiennych wyborach samorządowych - tworzą w radzie miasta większościową koalicję.

Porozumienie przewiduje m.in., że w 2015 r. nie będzie w Łodzi podwyżek podatku od nieruchomości, opłat za bilety komunikacji miejskiej, za wodę i ścieki; także zamrożenie na całą kadencję do 2018 roku opłat za przedszkola i żłobki oraz opłat za wywóz śmieci.

Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu potwierdza, że obecnie np. opłata za wodę i ścieki dla mieszkańców miasta oraz instytucji nieprzemysłowych wynosi 7,49 zł za metr sześcienny. Cena za metr kwadratowy w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, wynosi 22,82 zł.

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej płacą za 20-minutowy bilet 2,60 zł, a 40-minutowy 3,40 zł. Jednak jeszcze w 2013 roku w związku z remontami ulic, jakie prowadzone są w mieście, postanowiono, że z biletem 20-minutowym można jechać 40 minut, zaś z biletem 40-minutowym przez godzinę. Taka taryfa utrzymana zostanie do końca października 2015 r. Cena normalnego, imiennego biletu miesięcznego na wszystkie linie tramwajowe i autobusowe nadal wynosić będzie 80 zł.

Władze Łodzi zapewniają, że przez najbliższe cztery lata nie będzie podwyżek opłat za wywóz śmieci dla mieszkańców. Przez pierwsze pół roku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej mieszkańcy za odbiór odpadów posegregowanych płacili miesięcznie 12,69 zł od osoby, a za nieposegregowanych - 16,50 zł. Samorząd planował zapłacić firmom, które wygrały przetargi 220 mln zł, ale po ich rozstrzygnięciu kwota ta okazała się znacznie niższa. Radni - na wniosek władz miasta - od 1 stycznia 2014 roku obniżyli opłaty - obecnie wynoszą one 7 zł miesięcznie za odpady posegregowane i 12 zł za nieposegregowane. I tak ma pozostać do 2018 r.

Podwyżek lokalnych podatków nie zapowiadają w Piotrkowie Trybunalskim. Jak poinformował PAP kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz w 2015 roku nie zdrożeją bilety komunikacji miejskiej i pozostaną "praktycznie na najniższym poziomie w kraju". Przypomniał, że bilet normalny kosztuje 2,20 zł, a ulgowy 1,1 zł. Bez zmian pozostaną też ceny za ogrzewanie dostarczane z ciepłowni. Niezmieniony pozostanie też podatek od nieruchomości, nie będzie nawet waloryzowany.

W 2015 r. kwoty dotyczące opłat oraz podatków pozostają na tym samym poziomie również w Sieradzu. Poinformował o tym PAP kierownik referatu promocji UM Sieradz Arkadiusz Kiełbasa. Dodał on, że zwolnienie z podatku dochodowego w ramach inwestycji w Podstrefie Sieradz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przygotowuje referat rozwoju, który jest w trakcie tworzenia również uchwały o zwolnieniu w ramach pomocy "de minimis" z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji i nowych miejsc pracy.

Nie są też planowane żadne podwyżki czy obniżki lokalnych opłat i podatków w Skierniewicach - twierdzi rzecznik prasowy skierniewickiego magistratu Arkadiusz Kopczewski. (PAP)

jaw/ pz/