Porozumienie programowe dotyczące współpracy koalicyjnej w Radzie Miasta w Łodzi w obecnej kadencji podpisali we wtorek prezydent Łodzi i liderka miejskich struktur PO Hanna Zdanowska i szef SLD w Łodzi - Tomasz Trela. Został on także jednym z czterech zastępców prezydent Łodzi. Lider SLD będzie odpowiedzialny we władzach miasta za: pomoc społeczną, edukację, wydział komunalny, sport oraz przedsiębiorczość.

Porozumienie koalicyjne spowodowało, że prezydent Zdanowska, wybrana w I turze, będzie miała za sobą większość w RM. PO nie mogła samodzielnie rządzić miastem, bowiem w 40-osobowym samorządzie ma 20 radnych, PiS - 13 a SLD - 7.

Prezydent Łodzi podkreśliła, że to będą cztery najważniejsze lata w historii Łodzi i nie ma możliwości, żeby "ten olbrzymi projekt przeprowadzić bez zgody, bez większości w RM i współpracy".

"Dlatego poprosiłam Tomasza Trelę o podpisanie porozumienia programowego, w ramach którego zobowiązaliśmy się do realizacji najważniejszych projektów dla naszego miasta" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Zdanowska.

Jej zdaniem, najważniejsze projekty to toczące się już inwestycje tj. kontynuacja programu Nowego Centrum Łodzi, dokończenie budowy podziemnego dworca Łódź Fabryczna, dokończenie rewitalizacji kompleksu EC1 czy Trasy WZ, ale również realizacja 21 projektów, które są już w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa łódzkiego. Kluczowe - według Zdanowskiej - są także sprawy związane z realizacją małych inwestycji w osiedlach, ale również budżet obywatelski, który ma sukcesywnie rosnąć, by w 2018 r. wynosił 100 mln zł.

"To szereg wspólnych działań, które zamierzamy podjąć, by te cztery lata Łódź wykorzystała jak najlepiej" - dodała Zdanowska.

Trela przyznał, że rozmowy trwały kilkanaście dni i dotyczyły tej kadencji samorządu, ale także wybiegały poza rok 2018. "Mamy dzisiaj dobrą informację dla mieszkańców Łodzi, że od dzisiaj zaczynamy rządzić naszym miastem przez dialog, kompromis i przez optymizm tak, aby mieszkańcy Łodzi po czterech latach wspólnego działania PO i SLD zobaczyli te namacalne zmiany" - mówił wiceprezydent Trela.

Podkreślił, że porozumienie zawiera także zobowiązania, które on miał w swoim programie wyborczym jako kandydat na prezydenta, tj. budowa dróg dojazdowych do autostrad i dróg ekspresowych, pilotażowy program budownictwa komunalnego w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, co najmniej 100 mln zł na przebudowę dróg gruntowych, blisko 80 mln zł na inwestycje w placówki edukacyjne.

Porozumienie koalicyjne przewiduje też, że w 2015 r. nie będzie w Łodzi podwyżek podatku od nieruchomości, opłat za bilety komunikacji miejskiej, za wodę i ścieki; przewiduje także zamrożenie na całą kadencję do 2018 r. opłat za przedszkola i żłobki oraz opłat za wywóz śmieci.

Trela pytany o dotychczasową ostrą krytykę działań prezydent Zdanowskiej i zarzutów, że jest ona "częścią układu zamkniętego, który niszczy Łódź" odparł, że dzisiaj "ten prawicowy układ zamknięty rozbijamy". "Dajemy lewicową część w projekt zmian, które proponuje pani prezydent" - dodał.

Przyznał, że nie był entuzjastycznie nastawiony np. do budowy Trasy WZ i zdania nie zmienił, ale - jak podkreślił - "to co jest rozpoczęte trzeba jak najszybciej dokończyć". To - według niego - dotyczy także budowy dwóch stadionów w mieście, których także był przeciwnikiem. Trela i Zdanowska wspólnie zapewnili, że nie będzie likwidacji kolejnych szkół w mieście.

Zdanowska pytana czy porozumienie zakłada zmiany np. w miejskich spółkach, powiedziała, że "to nie jest kwestia rozdawania łupów".

„Każdy musi wziąć odpowiedzialność za podległe sobie wydziały i w ślad za tym, jeżeli będzie konieczność wskazania innych osób, które do tej pory zarządzały spółkami, a mamy trochę do zmian w spółkach, bo nie wszędzie idzie tak jak powinno, wtedy będziemy podejmować decyzje wspólnie" - odparła Zdanowska. Przyznała, że zmiany konieczne są m.in. w łódzkim MPO.

Zdaniem Treli jedną z pierwszych decyzji koalicji będzie wspólne przeanalizowanie projektu budżetu miasta na 2015 r. "Czasu jest mało, budżet jest bardzo duży jeżeli chodzi o wydatki i spróbujemy już realizować pierwsze punkty porozumienia w roku 2015, ale to wymaga weryfikacji, analizy i temu chcemy się poświęcić w grudniu i jak będzie potrzeba w styczniu" - dodał lider SLD.

Porozumienie koalicyjne PO i SLD, które liczy 26 punktów, zakłada także m.in. budowę w mieście spalarni, czy działania zmierzające do połączenia w jedną spółkę: Grupowej Oczyszczalni Ścieków, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, a także połączenia Atlas Areny i Aqua Parku Fala.

Niewykluczone, że Trela zostanie I zastępcą prezydent Łodzi. W zarządzie - po zmianie struktury organizacyjnej - pozostaną jednak dotychczasowi wiceprezydenci - Agnieszka Nowak, Marek Cieślak i Krzysztof Piątkowski. Po objęciu funkcji wiceprezydenta Trela musi zrzec się mandatu radnego. Jego miejsce zajmie kolejna osoba z listy KW SLD Lewica Razem, która w tym okręgu otrzymała najwięcej głosów - prawdopodobnie będzie to Katarzyna Bartosz, na którą zagłosowało 359 wyborców. (PAP)