Tegoroczne "Senioralia" zainauguruje 16 maja m.in. koncert Zbigniewa Wodeckiego

z zespołem, a symboliczne klucze do miasta przekaże tego dnia seniorom prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Głównym celem imprezy jest zachęcenie najstarszych łodzian do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą przyjemnie i twórczo spędzać czas.

Jak poinformował we wtorek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, w tym roku

w ciągu 9 dni zaplanowano 300 wydarzeń przygotowanych przez 90 organizatorów. Rozdanych zostanie 40 tys. informatorów z terminarzem wydarzeń, a władze miasta spodziewają się, że weźmie w nich udział w sumie 30 tys. osób.

Aby zachęcić najstarszych łodzian do udziału w imprezach w tym roku dla seniorów wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. "Wszystkie osoby, które

mają ponad 60 lat i posiadają Kartę Seniora, będą mogły w ciągu +Senioraliów+ podróżować miejską komunikacją bezpłatnie, wzorem Juwenaliów. W każdej kolejnej edycji będzie podobnie" - zapowiedział Piątkowski.

Obecnie tzw. Łódzką Kartę Seniora posiada ponad 6300 osób. Dzięki niej osoby,

które ukończyły 60 lat mogą korzystać ze zniżek, które przygotowały dla nich instytucje i prywatne firmy, m.in. teatry, kina, muzea, restauracje, ośrodki sportowo-rekreacyjne.

W trakcie drugiej edycji "Senioraliów", które potrwają do 24 maja zaplanowano m.in. wycieczki, wykłady, warsztaty, lekcje pokazowe, spotkania tematyczne, spektakle, koncerty, a niektóre łódzkie teatry otworzą w tych dniach swoje kulisy.

Jednym z głównych wydarzeń będą Targi Aktywnego i Zdrowego Seniora, które w dniach 22-23 maja odbędą się w hali MOSiR. Jak zapowiedział Paweł Kozłowski z

Międzynarodowych Targów Łódzkich, przez dwa dni będzie można zapoznać się z ofertą firm i instytucji, które przedstawią produkty i usługi dla seniorów.

W targach weźmie udział ponad 80 wystawców m.in. firmy z branży medycznej,

rehabilitacyjnej, rekreacji, turystyki oraz pielęgnacji ciała. Nie zabraknie też prezentacji sprzętu rehabilitacyjnego, uzdrowisk oraz Domów Seniora i Uniwersytetów III wieku z regionu łódzkiego.

Szczegółowe informacje nt. "Senioraliów" można znaleźć na stronie internetowej www.seniorzy.uml.lodz.pl.

W łódzkim magistracie działa zespół ds. seniorów, a w każdej dzielnicy miasta

zorganizowano Centrum Obsługi Seniorów. Już drugą kadencję działa też Miejska Rada Seniorów, która liczy 15 osób. To organ opiniotwórczy, a jej członkowie

byli zaangażowani m.in. w tworzenie dzielnicowych centrów aktywnych seniorów czy portalu internetowego dla tej grupy mieszkańców Łodzi. (PAP)