W umowie przewidziano współpracę regionów "zgodnie z zasadą partnerstwa i obustronnych korzyści" w sferze gospodarki, handlu, usług, nauki, technologii, kultury, edukacji, sportu, ochrony zdrowia i rynku pracy.

 

Kontakty pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim i prowincją Hubei zostały nawiązane w 2007 r., gdy Całbecki i ówczesny gubernator Luo Quigquan podpisali list intencyjny w sprawie współpracy.

 

Podczas wizyty w Toruniu chińska delegacja, oprócz rozmów roboczych z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego w sprawie przyszłej współpracy, wzięła udział w prezentacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na temat funkcjonowania służby zdrowia i pomocy społecznej w Polsce. Chińczycy złożyli ponadto wizytę władzom Bydgoszczy.

 

Z okazji podpisania umowy, na obrzeżach toruńskiego Starego Miasta otwarto plenerową wystawę fotograficzną prezentującą uroki Hubei.

 

Prowincja Hubei leży w centralnych Chinach, mieszka w niej 60 milionów osób. Rozwinął się w niej przemysł m.in. metalurgiczny, maszynowy i tekstylny, uprawia się tam bawełnę, ryż i herbatę. Stolicą prowincji jest aglomeracja Wuhan, w której żyje ponad osiem milionów ludzi. Wuhan jest ważnym ośrodkiem technologicznym, edukacyjnym, przemysłowym i finansowym.(PAP)

 

rau/ son/ jbr/