Jak poinformował Edward E. Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności, w XIV edycji Medalu, zgodnie z decyzją kapituły, uhonorowanych zostało czterdzieścioro ludzi nauki, a więc naukowcy, nauczyciele akademiccy, pracownicy wyższych uczelni, akademii, instytutów, intelektualiści ze środowiska katolickiego, szczególnie związani z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Znakiem” i wspólnotami akademickim.

Wnioski o medal zgłosili ich koledzy już posiadający to wyróżnienie albo Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Medalami uhonorowano także osoby nieżyjące, m.in. ks. Józefa Tischnera, Jerzego Turowicza, Jacka Woźniakowskiego, Jana Błońskiego i prof. Jerzego Vetulaniego, a także osoby znane głównie w swoich dziedzinach naukowych, albo towarzyszom podziemnej działalności opozycyjnej i solidarnościowej.

Nowak zaznaczył, że ustanowiony w 2014 r. medal ma charakter koleżeński, środowiskowy o zasięgu małopolskim. Do chwili obecnej łącznie przyznanych zostało ponad 500 medali „Dziękujemy za wolność”.

„Idea przyznawania medalu „Dziękujemy za wolność” spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem w środowisku ludzi Solidarności oraz opozycji” - ocenił prezes stowarzyszenia.

Podkreślił, że medal „Dziękujemy za wolność” nie ma żadnej politycznej konotacji, przyznawany jest ludziom, którzy kiedyś mieli odwagę działać, narażając swoje zdrowie a nawet życie, bezinteresownie działając na rzecz innych, często kosztem swojego rozwoju, nauki, kariery, dorobku swojego i rodziny. „Dzisiejsze podziały społeczne i obecne poglądy, a także działalność nie stanowią dla nas żadnego odniesienia” - zastrzegł Nowak.

Jak przypomniał, wręczenie nagrody zbiegło się z 37. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania "Solidarności". Uroczystość w Nowohuckim Centrum Kultury uświetnił koncert gitarzysty, wokalisty i tekściarza – Piotra Bukartyka wraz zespołem.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jego partnerem jest Nowohuckie Centrum Kultury.(PAP)