Lasota poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że to Kracik wystąpił z inicjatywą wpisania go do Honorowego Komitetu Poparcia. "To dowodzi, że działa w imieniu tych, który podjęli moje wezwanie do tego, aby dla dobra Krakowa pracowali wszyscy wspólnie, bez względu na polityczne symbole" - podkreślił Lasota.

W czwartek p.o. sekretarz Platformy Obywatelskiej Andrzej Biernat poinformował, że partia w drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie poprze ubiegającego się o reelekcję Jacka Majchrowskiego.

Kracik powiedział PAP, że on nie może popierać obecnego prezydenta miasta, ponieważ cztery lata temu bez powodzenia walczył z nim o to stanowisko. "To jest mój wyraz protestu, że Jacek Majchrowski jest popierany przez Platformę Obywatelską. Jednak nawet gdybym chciał głosować na Marka Lasotę, to nie mogę, gdyż nie mieszkam w Krakowie" - podkreślił były wojewoda.

Szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec powiedział PAP, że do tej sprawy partia wróci po drugiej turze wyborów, które odbędą się 30 listopada. „To jest stanowisko jednego samorządowca, osoby spoza Krakowa, która nie może tu głosować” - zauważył.

Starający się o wybór na czwartą kadencję prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wygrał pierwszą turę wyborów, uzyskując 39,18 proc. głosów. W II turze zmierzy się z popieranym przez PiS kandydatem prawicy Markiem Lasotą, który otrzymał 26,95 proc. głosów.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Lasota przekonywał, że jeśli wygra w niedzielnych wyborach, to wydatnie poprawi się sytuacja osób korzystających w Krakowie z rowerów. „Jest coraz więcej osób, którzy chcą poruszać się po mieście rowerem. Tak jest łatwiej, szybciej, zdrowiej" – powiedział.

Zadeklarował, że postara się, aby pozwolono na poruszanie się po ulicach jednokierunkowych osób na rowerach pod prąd. Jego zdaniem sprawy nie załatwiają kontrapasy, które wytyczono w stolicy Małopolski na niektórych ulicach.

Lasota chce, jak obecne władze Krakowa, przeznaczyć z budżetu miasta 145 mln na budowę dróg dla rowerów do 2019 r. Jednak proponuje inne ich wydawanie w poszczególnych latach. Chce, aby już w przyszłym roku wydano ok. 30 mln zł. Według informacji przedstawionych przez niego, według planów w 2015 r. ma być przeznaczonych na ten cel dziewięć mln zł.

Pragnie też, aby powstały trzy kładki przez Wisłę: w okolicach Tyńca, mostu Zwierzynieckiego i Nowej Huty. (PAP)