Dokument będzie obowiązywał przez pięć lat.

Prezydenci zadeklarowali także, że dodatkową płaszczyzną współpracy będzie propagowanie myśli i dzieła Jana Pawła II - jako Biskupa Rzymu i Krakowa - z uwzględnieniem turystyki pielgrzymkowej i wymiany młodzieżowej.

Oba miasta będą też działać na rzecz wymiany informacji, realizacji wspólnych programów i projektów - także na skalę europejską, oraz na rzecz każdej innej działalności, która przyczyniłaby się do polepszenia współpracy Rzymu i Krakowa.

"Podpisana dziś kolejna umowa z Rzymem jest dowodem na to, że nasza współpraca układa się doskonale i oba miasta nie zamierzają z niej rezygnować" – powiedział podczas briefingu po podpisaniu umowy Majchrowski.

"Kraków jest jednym z 18 miast, z którymi współpracujemy, ale to właśnie z nim kontakty są najbardziej owocne i najbardziej się rozwijają" – podkreślił Alemanno, który już od 15 lat przyjeżdża z rzymską młodzieżą w "podróżach pamięci" do Krakowa i Auschwitz.

Podczas spotkania z Majchrowskim Alemanno powiedział m.in., że w jego mieście brakuje tak nowoczesnych i interaktywnych placówek muzealnych, jak Muzeum w Fabryce Schindlera i Podziemia Rynku Głównego.

Podpisana we wtorek umowa jest kolejną umową o partnerskiej współpracy między Krakowem a Rzymem. Poprzednia podpisana została w październiku 2009 r. Propozycja takiej współpracy wysunięta została podczas spotkania Majchrowskiego z Alemanno, który w listopadzie 2008 r. przyjechał do Krakowa, by wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości Polski.

Od tej pory Kraków wielokrotnie odwiedzały grupy młodzieży z Rzymu i jego okolic, a także przedstawiciele władz włoskiej stolicy. Wspólnie z Rzymem Kraków przygotował również wystawy, które odbyły się w obu miastach z okazji beatyfikacja Jana Pawła II ("Karol – Papież Narodów" – w Rzymie i "Jan Paweł II. Album rodzinny" – w Krakowie). Z kolei w lutym 2012 r. w Instytucie Polskim w Rzymie odbył się wieczór poświęcony pamięci polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. (PAP)

hp/ ls/ jbr/