Chodzi o oddawanie głosów z dużą częstotliwością z internetowych adresów IP m.in. z Kanady, Kuwejtu i Islandii na jeden z projektów, co w efekcie mogło „sztucznie wpłynąć” na wynik konkursu.

Jak poinformował we wtorek Boszko, na nieprawidłowości zwróciła uwagę firma bazagmin.pl, administrator internetowej strony powiatu płockiego. W związku z tym podjęto decyzję, że logo i hasło wybiorą w czerwcu radni powiatowi.

 

„Decyzję podjęliśmy po zapoznaniu się z pismem od firmy bazagmin.pl, która jako administrator naszej strony internetowej poinformowała nas o nieprawidłowościach, do jakich doszło podczas oddawania głosów. Ponieważ nie możemy jednoznacznie stwierdzić, kto dopuścił się nieetycznego postępowania, unieważniamy głosowanie” – wyjaśnił starosta płocki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, iż trzy najlepsze prace, które poddano pod głosowanie internautom, wytypowało wcześniej profesjonalne jury. „Teraz głos oddamy radzie powiatu, która na czerwcowej sesji podejmie decyzję” – dodał Boszko.

 

Firma bazagmin.pl z siedzibą w Poznaniu w piśmie do starosty płockiego poinformowała, że nieprawidłowości w oddawaniu głosów w konkursie na logo i hasło powiatu mogły mieć w konsekwencji wpływ na jego "niesprawiedliwe rozstrzygnięcie”. Jak wyjaśniono, w nocy z 7 na 8 maja od godz. 22. do godz. 6. firma zaobserwowała wzmożony ruch na serwerze, którego przyczyną okazało się częste oddawanie głosów na jeden z logotypów. Głosy były oddawane na konkretne logo z częstotliwością od 6 do 10 głosów na godzinę.

„Nocne godziny i powtarzająca się częstotliwość wskazuje, iż mogło dojść do sztucznego podbijania głosów. Po dokładnym przeanalizowaniu adresów IP okazało się, iż pochodzą np. z Kanady, Kuwejtu czy Islandii, co jeszcze bardziej podkreśla fakt sztucznego wpływania na wynik konkursu. Pragniemy również zaznaczyć, iż skrypt fałszujący dane może również podbijać głosy pozostałych konkurentów, aby wyeliminować wrażenie nieprawidłowości” – podkreślono w piśmie administratora strony starostwa płockiego.

 

Starostwo w Płocku ogłosiło konkurs na logo i hasło powiatu w lutym. Spośród 45 prac nadesłanych przez 33 autorów z całej Polski, jury w składzie złożone m.in. z artystów regiony płockiego, władz powiatu i sponsorów konkursu wybrało trzy najlepsze projekty. O tym, która z propozycji zostanie ostateczna wybrana, miało zadecydować internetowe głosowanie. Wynik konkursu miał zostać podany właśnie we wtorek. Nagrodą główną była wycieczka zagraniczna dla dwóch osób.

 

Jak podało starostwo płockie, autorami trzech wybranych logotypów, na które mogli głosować internauci są: prywatna firma i dwie osoby, startujące w konkursie indywidualnie.(PAP)

mb/ par/ mow/