W nowym sejmiku województwa podlaskiego 12 mandatów ma PiS, 9 - PSL, 8 - Platforma Obywatelska, 1 - SLD-Lewica Razem.

Cztery lata temu PO i PiS zdobyły po 11 mandatów, PSL miał ich 5, SLD 3. Władzę sprawowała koalicja Platformy i ludowców. Podział stanowisk był taki, że przewodniczący sejmiku i dwaj wicemarszałkowie w 5-osobowym zarządzie byli z PSL, marszałek i dwaj członkowie zarządu - z PO.

Teraz to ludowcy domagają się stanowiska marszałka, bo 16 listopada mieli lepszy wynik od dotychczasowego koalicjanta.

W poniedziałek na inauguracyjnej sesji radni odebrali potwierdzenie wyboru i złożyli ślubowanie. Potem jednak marszałek województwa Jarosław Dworzański, złożył w imieniu PO i PSL wniosek o przerwanie sesji do przyszłego poniedziałku. Motywował to koniecznością przygotowania sesji poświęconej wyborowi przewodniczącego sejmiku i nowego zarządu województwa.

PiS chciało oddalenia tego wniosku. Jak mówił w jego imieniu radny Jan Dobrzyński, od wyborów do sejmiku minęły dwa tygodnie i był czas na takie personalne uzgodnienia. Ostatecznie jednak wniosek poparło 18 radnych, więc sesja została przerwana do 8 grudnia.

W wyborach 16 listopada mandaty radnych sejmiku uzyskał cały zarząd minionej kadencji oraz m.in. dotychczasowy wojewoda podlaski Maciej Żywno (PO) czy kandydat PiS na prezydenta Białegostoku Jan Dobrzyński (w niedzielę przegrał z urzędującym prezydentem Tadeuszem Truskolaskim).

Wraz z Mieczysławem Baszko (dotychczasowy wicemarszałek, PSL), Dobrzyński i Żywno mieli najlepsze wyniki w regionie. Na Baszkę oddano ponad 16,3 tys. głosów, na Dobrzyńskiego prawie 14 tys., zaś na Żywnę - blisko 10,6 tys. głosów.

Jeszcze przed oficjalnym podaniem wyników przez komisję wyborczą ludowcy zadeklarowali, że chcą utrzymania koalicji z PO, ale już przy innym układzie sił w zarządzie. Liczą bowiem na trzy miejsca, w tym stanowisko marszałka województwa. Konkretne nazwiska nie padły, ale w pierwszym rzędzie mają być rozważane kandydatury dziewięciu radnych PSL.

Nieoficjalnie, wśród kandydatów ma marszałka najczęściej wymieniane jest nazwisko Mieczysława Baszki. (PAP)