Listy do sejmików województw zatwierdził we wtorek w nocy Komitet Polityczny PiS.

Jak poinformował w środę PAP lider partii w regionie, poseł Marcin Mastalerek jedynką na łódzkiej liście jest kandydatka PiS na prezydenta Łodzi Joanna Kopcińska. Kopcińska to b. działaczka PO i b. przewodnicząca Rady Miasta Łodzi. Obecnie jest radną niezrzeszoną w łódzkim samorządzie.

Numer drugi przypadł radnej łódzkiego sejmiku i wdowie po zamordowanym przed kilku laty działaczu PiS Marku Rosiaku - Halinie Rosiak. Na trzecim miejscu znalazł się b. marszałek województwa łódzkiego i b. polityk PO Włodzimierz Fisiak. Listę zamyka Sylwia Ługowska-Bulak, należąca przed laty do grupy tzw. aniołków Kaczyńskiego, które promowały kampanię wizerunkową PiS przed wyborami parlamentarnymi 2011 roku. W kraju, głównie w dużych miastach, pojawiły się wówczas billboardy i plakaty z młodymi kandydatkami do Sejmu.

Jak poinformował Mastalerek, listę sieradzką otwiera szef klubu radnych PiS w łódzkiej radzie miejskiej Piotr Adamczyk. Kolejne miejsce zajmuje przewodnicząca klubu PiS w sejmiku Iwona Koperska, a trzecie - kandydat partii na prezydenta Pabianic Krzysztof Ciebiada. Na tej liście znalazł się jeszcze m.in. b. poseł Wojciech Szczęsny Zarzycki.

Numerem jeden na liście PiS w okręgu piotrkowskim został skarbnik partii Mariusz Rusiecki. W okręgu skierniewickim listę otwiera szef biura europosła Janusza Wojciechowskiego - Rafał Ambrozik, a w okręgu zgiersko-kutnowskim - Błażej Spychalski, szef sztabu wyborczego w Łódzkiem.

Mastalerek podkreślił, że listy do sejmiku zostały wzmocnione poprzez umieszczenie na nich osób, które będą ubiegać się o funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.(PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>